Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Potahové látky na gauč: Jaké 3 otázky byste si měli položit před výběrem potahu nové sedačky?

Jaká je nejlepší potahová látka na váš gauč? Tato otázka se nedá zodpovědět zcela přesně. Důvodem jsou odlišné potřeby a preference zákazníka. Při výběru byste měli popřemýšlet, jak velkému zatížení bude sedačka vystavena, a podle toho zvolit látku. Rádi vám poradíme a poukážeme na důležité věci při výběru správné a pevné textilie na sedačku.

1. Jakou barvu potahové látky vybrat?

Shodneme se, že první aspekt při výběru nové sedačky bude ve většině případů barva. Když se podíváme do minulosti, většina domácností doma barevnou sedačku neměla. Doba se ale změnila a na trhu dnes najdete mnoho inspirace pro kombinování barev jak v exteriéru, tak v interiéru. Lidé jsou více odvážní, a mnohdy si sami doma podle inspirace z internetu zařídí krásný a sladěný domov. Mnohdy se přitom řídí i významem samotných barev a jejich působením na náladu. U nás si můžete vybrat až ze 150 různých barevných provedení. Jak tedy vybrat barvu podle jejího významu?

Jaký význam mají jednotlivé barvy potahů?

Barvy mohou mnohdy ovlivňovat naše myšlení, rozhodování, inspirovat nás, a nakonec pozitivně nebo negativně působit na naši náladu. Shrnuli jsme pro vás významy jednotlivých barev:

jak vybrat potahovou látku na gauč
 • Červená: je barva vášně a energie. Přitahuje pozornost jako žádná jiná barva. Vyjadřuje silnou energii, která nás motivuje jednat.
 • Oranžová: je barva nadšení a emocí. Vyzařuje teplo, radost a je považována za zábavnou barvu, která dodává emocionální sílu. Dodává životu spontánnost a podporuje sociální komunikaci a kreativitu.
 • Zelená: je barva harmonie a zdraví. Relaxační zelená barva na naše tělo působí regeneračně. Zanechává v nás pocit bezpečí a jistoty.
 • Modrá: je barva důvěry a loajality. Má relaxační účinek na psychiku, a také dodává pocit jistoty a bezpečí.
 • Růžová: barva lásky, soucitu a čisté romantiky. Zklidňuje a vnáší do domu radost a teplo.
 • Hnědá: barva stability a spolehlivosti. Povzbuzuje mír a racionalitu. Navozuje pocit útulnosti, tepla a bezpečí.
 • Tyrkysová: barva klidu. Stabilizuje emoce a zvyšuje v lidech empatii. Zlepšuje koncentraci a přispívá k duchovnímu růstu.
 • Fialová: barva spirituality a představivosti. Často bývá spojována s královskou hodností a luxusem.

2. Jakou odolnost má mít potahová látka na gauč?

Životnost vaší sedačky závisí na mnoha faktorech. Jeden z nejdůležitějších je kvalita a odolnost potahové látky. Sedací soupravy přece nekupujeme jen na jeden rok. Časté sezení je věcí konstrukce. Škrábance, nečistoty, otěry jsou ale výhradní věcí kvality potahové látky. Při výběru látky byste tedy měli mít vysoké nároky na její kvalitu, aby sedačka i po letech vypadala jako nová.

Výborná možnost, jak se ujistit, jestli vám vaše potahová látka na gauč bude vyhovovat, je objednat si pár vzorků. Látku si tak můžete vyzkoušet na dotek a také uvidíte barevnou kombinaci živě. Potahové látky se rozdělují také podle odolnosti. Martindale je mezinárodně uznávaná jednotka pro stanovení odolnosti textilie. Čím vyšší hodnoty sedačka dosahuje, tím bude odolnější vůči otěrům. Když přijde čas koupit vaši sedačku, budete si tak vaším výběrem potahu jisti.

sedacie supravy

Jak vybírat látku na gauč, když doma pobíhá pejsek nebo kočka?

Domácím mazlíčkům, kteří žijí s vámi pod jednou střechou, se někdy nedá vysvětlit, že nesmí skákat po sedačce. Mnoho lidí si ale večerní lenošení bez nich na gauči ani neumí představit. Jak vybírat potahovou látku, aby nebyla plná chlupů a nezapáchala? Při výběru nové sedačky byste měli dbát na materiál.

Odolný materiál je například mikrovlákno. Pejsek ani kočka vám sedačku z mikrovlákna jen tak lehce nedotrhají. Látka se nepromáčí, neudržuje v sobě pachy a jednoduše z ní vyčistíte skvrny. Snad jediná nevýhoda je, že zvířecí chlupy se na látce rádi drží, a tak vás nemine časté vysávání. Mezi další potahové látky na gauč, které se bez problémů čistí, patří:

 • potahová látka z mikroplyše,
 • žinilková látka,
 • přírodní bavlna,
 • ekokůže.

Pokud máte chlupáče s bílými chlupy, černá sedačka bude to nejhorší možný řešení. Můžete se snažit jak chcete, na sedačce bude vidět každý chlup. Barva potahu by tedy měla jít tón v tónu s barvou chlupů vašeho zvířátka.

jak vybírat potahovou látku na sedačku

3. Jak budete udržovat potahovou látku v čistotě?

Pravidelným čištěním vaší sedačky dosáhnete toho, že i po letech používání bude skoro jako nová. Speciálně u čalouněných látek se malé částečky nečistot zvyknou ukrýt pod povrch, a tak je na pohled nevidíte. Shrnuli jsme pro vás nejdůležitější úkony starostlivosti o sedačky, které je nejlepší opakovat každé dva týdny:

 • Vyluxujte celou pohovku, abyste vytáhli veškerý prach a nečistoty. K luxování použijte měkký kartáč a procházejte povrch sedačky jemnými pohyby, abyste zabránili poškrábání. Je to důležité hlavně u sametových sedaček.
 • Utírejte sedačku. Při rychlém úklidu vašeho obývacího pokoje stačí sedačku jemně otřít vlhkým hadříkem. Každé dva týdny zkuste použít šetrný čistící prostředek. Čistící prostředky vybírejte podle typu vaší potahové látky. Provedete tím hlubší čištění. Obvykle bývá na zadní etiketě popsán přesný postup, kterým je třeba se řídit při čištění.
 • Poslední věc, která bývá důležitá, je nechat gauč přirozeně vyschnout. Ideální čištění sedačky je v teplém počasí. Můžete otevřít okno, čímž zvýšíte proudění vzduchu a gauč se tak rychleji usuší.

Naše novinky v nabídce

×