Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Jak uspořádat sezení v obýváku? 5 nápadů pro obývací pokoj jakékoliv velikosti

Jak správně zařídit obývací pokoj? Stačí pár dobrých nápadů a prostor ve vašem obývacím pokoji využijete na maximum. Kromě umístění různých skříněk, poliček a dekorací byste měli myslet také na umístění sedací soupravy a především sezení jako celku. Sedačka totiž není všechno – k pohodlí vám mohou posloužit i jiné kusy sedacího nábytku, jako například křesla, taburety, lenošky a jiné. Jak je kombinovat?

Ukážeme vám, jak chytře vymyslet pohodlné sezení a vyvarovat se přitom starého známého: „sedačku zasuneme ke zdi“. Pokud máte možnost a chuť si se sezením pohrát, případně má váš obývací pokoj složitější dispozici a hledáte inspiraci, podívejte se na těchto několik nápadů.

1. Odsuňte sedačku dále od zdi

Už jsme to mírně naznačili v úvodu: sedačku nemusíte vždycky přisunout ke zdi. V některých případech je to dokonce opravdu nešťastné řešení – podle konkrétní dispozice totiž může takto umístěná sedačka vytvořit uprostřed pokoje prázdný prostor nebo zvýraznit fakt, že místnost není tak velká, jak se na první pohled zdá.

Sedačku tedy zkuste od stěny odsunout více do středu. Možná tomu nebudete chtít věřit, ale obývací pokoj díky tomu bude působit otevřenějším dojmem a místnost opticky zvětší. Za sedačkou se vám navíc otevře prostor, kam můžete umístit nábytek, pro který byste jinak nenašli místo – například komodu, bar, příborník, malou knihovnu a podobně.

sezení v obýváku

2. Zkombinujte více typů sezení

Jsme zvyklí pořídit si sedačku do U nebo do L a sezení v obýváku už více neřešit. Stylových a chytrých možností, jak ozvláštnit obývací pokoj, je však mnohem více. Jednou z nich je kombinace více typů sedů – například pohovky s dvojsedem nebo křesly, přidat můžete i lenošku anebo taburet. Tyto různé typy sedacího nábytku je vhodné rozmístit do kruhu či půlkruhu a vytvořit tak kompaktní oddechovou zónu. Každý kousek by měl směřovat ke konferenčnímu stolku, který pak vytvoří jakýsi středový bod a vyváží celou dispozici sezení.

jak vybrat sedačku do obývacího pokoje

Konečný výběr různých kousků sedacího nábytku samozřejmě závisí na tom, jak budete tato sezení využívat. Pokud chcete s rodinkou lenošit a sledovat filmy, sedačka do U s křeslem či lenoškou bude dobrou volbou. Pokud ale míváte spoustu návštěv, případně bydlíte ve dvou a nepotřebujete tolik místa k lenošení, možná bude sezení rozděleno do více samostatných sedů výhodou – můžete je jednoduše přisouvat a odsouvat podle počtu hostů a aktuální potřeby.

sedací souprava do obýváku

Mixování různých tvarů, velikostí, materiálů a dokonce barev ale může vyvolat v obýváku trochu zmatek. Jak v sezení ponechat konzistentnost? Vždy zachovejte jeden stejný prvek v každém kousku sedacího nábytku – ať už to bude podobná barva, typ látky nebo tvar nábytku. Využít můžete také další designérský trik: Abyste jednotlivé kusy sedacího nábytku spojili, můžete pod celé sezení umístit velký koberec. Každý kus nábytku by měl mít na koberci alespoň 2 nožičky, díky čemuž pak sezení bude působit uceleně.

3. Vytvořte v obývacím pokoji ohniště

Další možností je nasměrovat sezení k jednomu hlavnímu bodu. fokálnímu bodu, respektive k ohništi. Většinou to bývá televize, ale pokud chcete vytvořit komfortní sezení například na chatě, sezení takto můžete orientovat například ke krbu. Tento trik lze využít i na terasách, kdy sezení dokážete orientovat k nějakému pěknému výhledu.

ohniště sezení v obýváku

Jednotlivé kusy sedacího nábytku by měly být nasměrovány na ohniště, ale zároveň i mírně na sebe (například do půlkruhu). No a co celým směřováním na ohniště dosáhnete? Obývák opticky získá směr a bude působit „uvolněně“. Vytvoříte v něm jen jeden ohniskový bod, od něhož se budou pěkně odvíjet další části nábytku. Navíc bude působit útulně, a tak se v něm budete cítit příjemně v každé situaci – ať už to bude sledování nových částí napínavého seriálu, relaxování u plápolajícího ohně nebo kochání se okolním výhledem.

4. Snažte se najít multifunkční sedací soupravu

Čtete náš blog často? Pak jistě víte, že nikdy nehrajeme jen na design, ale také na praktičnost. Téměř každý kus nábytku by měl být jistým způsobem multifunkční, což znamená, že by neměl být jen stojící „okrasou“. Platí to i o sedačce či jiných kouscích nábytku určených k sezení.

Sedačka by měla poskytovat minimálně úložný prostor a ideálně i možnost rozložení. V případě potřeby vám poslouží k příležitostnému přespání. Taburety a podnožky by také měly mít funkci úložného prostoru. Vybírejte si proto takové, které lze otevřít. Dnes už seženete téměř totožné kousky za stejnou cenu s jediným rozdílem – jeden lze otevřít a poskytne vám úložný prostor, druhý ne. Který bude do bytu vhodnější?

Některé taburety se dají využít například jako bar, případně jako prostor pro odkládání dek nebo pantoflí pro hosty. Takový skrytý úložný prostor je skvělý pro uložení právě těch věcí, které „organizovaně“ neumíte vložit do žádné poličky.

Rada za závěr: Komfort je král

Neumíme s jistotou říci, kolik místa k sezení potřebujete, jak velké mají být jednotlivé kusy sedacího nábytku a ani kde přesně mají být uloženy. Při rozmisťování a koupi sezení proto vždy dodržte i pravidlo: „Komfort je král.“

Všechny naše designérské řady vám totiž budou k ničemu, pokud se ve vlastním bytě nebudete cítit pohodlně. V ideálním případě by si každý člen rodiny měl najít svůj kousek místa k relaxaci. Jedné rodině tedy bude stačit rohová sedačka s křeslem, jiné potřebují místa víc. Sezení rozmisťujte tak, abyste se na něm cítili dobře a pohodlně. Kromě různých designérských inspirací proto při výběru nové sedačky a doplňkového sezení dbejte také na své preference.

komfort na sedačce

Naše novinky v nabídce

×