Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Potahový materiál na sedačky: Který se lehce čistí?

Jak zabránit tomu, aby se sedačka časem nevydrala a nezašpinila? Jednou z metod, jak si udržet krásnou sedačku několik let, je vybrat si správný potahový materiál. Musí být příjemný na dotek, odolný vůči oděru a jednoduchý na čištění. Přečtěte si proto o základních vlastnostech jednotlivých potahových látek a nechte si poradit, jak sedačky čistit tak, abyste jim neublížili.

 

Jemné mikrovlákno

Jak již název napovídá, mikrovlákno je látka vyrobena z velmi tenkých vláken. Na dotek připomíná semišovou useň, ale na pohled vypadá luxusně. Díky svým výborným vlastnostem patří dnes mezi nejoblíbenější a nejvyužívanější potahové materiály na sedací soupravy. Mikrovlákno se totiž velmi snadno udržuje a čistí. Na čištění skvrn z pohovek vám stačí voda, popřípadě jemný speciální šampon nebo mýdlo a kartáček.

 

Potahová látka z mikroplyše

Jemná a na dotek velmi příjemná látka je právě mikroplyš. Má pevný tkaný podklad, který tvoří 50% bavlny a 50% polyesteru. Odolnost vůči otěru a nečistotám dává látce její vrchní vrstva, která je tvořena polyesterem. Právě polyester zajišťuje snadné čištění a vysokou odolnost.

Sedačky z mikroplyše jsou vzácné, často se však na sedačkách objevují alespoň přehozy z mikroplyše. Na tenhle materiál nejlépe zabírá mokré čištění. Jelikož látka absorbuje hodně prachu, vhodné je také často ji vysávat. Vyvarovat byste se měli agresivním chemikáliím, které by látku poškodily.

 

Žinylková látka

Podobně jako mikroplyš, i žinylka je látka s teplým povrchem. Je podobná mikroplyši, ale na rozdíl od něj se špatně čistí. Dávejte si proto pozor, abyste látku příliš nedrhli, čím byste ji mohli poškodit.

Skvrny ošetřujte jemnou houbičkou od krajů směrem do středu. Snadno odstranitelné skvrny, jako například různé mastnoty nebo skvrny po jídle, stačí ošetřit vlažnou vodou s obsahem šamponu. Pozor: nikdy nepoužívejte chemikálie s rozpouštědly nebo bělidly – látku by natrvalo poškodily.

 

Potahová látka na sedačku z přírodní bavlny

Bavlněné potahy jsou dnes na sedacích soupravách velmi vzácné. Je to zřejmě proto, že čištění bavlny na sedačce je velmi problematické. Jelikož je látka vyrobena čistě z přírodních vláken, k čištění používejte výhradně odstraňovače skvrn na přírodní vlákna – vlnu či bavlnu.

 

Ekokůže

Alternativa k pravé kůži vyniká svou cenou a odolností. Potahy z ekokůže jsou pevné, odolné proti oděru a neztrácejí barevnost. Navíc jsou příjemné jako na dotek, tak i na oko a neobsahují žádné živočišné materiály. Ekokůže je tak díky svým vlastnostem vhodná i pro alergiky.

Péče o ekokůži je poměrně jednoduchá. Čistit byste ji měli jen neutrálním mýdlovým roztokem. Problém vzniká jen tehdy, když se vám na sedačku z ekokůže něco vylije. Ekokůže je na tekutiny mimořádně citlivá, protože je oboustranně prodyšná a tekutiny rychle vsákne. Při polití sedačky je tedy potřebné tekutinu rychle odsát obyčejným bílým hadříkem a ošetřit skvrnu vlažnou vodou nebo neutrálním mýdlovým roztokem.

 

Čím sedačku nečistit?

Už vícekrát jsme vás upozornili, že chemikálie byste na čištění používat neměli. Velkým obloukem se vyhýbejte zejména acetonu, který materiály odbarvuje. Podobně působí i čpavek, který tkaniny zesvětluje a rozpouští jejich barvy. Glycerin naopak vytváří na tkaninách mastné skvrny. Stopy po sobě zanechává i technický benzín.

Doufáme, že s naším článkem bude čištění vašich sedaček znovu o něco jednodušší. Pokud máte i vy nějaké tipy, jak si snadno poradit z těžko odstranitelnými skvrnami, napište nám do komentářů. Určitě tím pomůžete i mnohým jiným bezradným hospodyňkám.

Naše novinky v nabídce

×