Jakkoliv budete svému domácímu miláčkovi zakazovat skákat na sedačku, i tak se tam vždy usadí. Co tedy dělat proti tomu, aby sedačka nebyla plná chlupů a nezapáchala? Dáme vám několik tipů, jak sedačku před chlupy ochránit a jak ji udržovat čistou i přes zvířecí rozmary.
1. Čisté zvířátko = čistá sedačka
Pokud chcete mít čistou sedací soupravu, musí být čisté v první řadě i zvíře. To, že se bude o sedačku otírat špinavým kožíškem jí totiž na čistotě určitě nepřidá. Neznamená to ale, že byste museli vašeho miláčka šamponovat každý den. Naprosto postačí, když ho vždycky po návratu dovnitř z procházky nebo z dvoru umyjete například vodou nebo vyčešete kartáčem. Samozřejmostí by mělo být zejména otření tlapek od špíny.
Pokud se vám vašeho mazlíčka nechce tak často vyčesávat, zkuste alespoň náš malý trik: ke dveřím si odložte starý ručník, do kterého pejska utřete vždy, když přijde z venku. Ručník můžete i mírně navlhčit, abyste z něj dostali všechnu hrubou špínu. Tato procedura vám potrvá jen pár vteřin, pejsek si na ni zvykne již po několika dnech, no vaše sedačka zůstane bez skvrn.
2. Čistěte hračky
Pokud budete věci vašeho domácího mazlíčka pravidelně čistit, péči o sedačku si zaručeně zjednodušíte. Právě na nich se totiž kumuluje nejvíce špíny. Pravidelně tedy myjte jeho kousací hračky a perte pelíšek ve kterém spí. Zbavíte se tak nejen pachu, ale i chlupů a jiných nečistot, které by váš pes nebo kočka mohli přenést na sedačku a do jiných částí bytu.
3. Při výběru nové sedačky dbejte na materiál
Pokud již před koupí nové sedačky víte, že na ní bude vaše zvířátko pravidelně sedávat, vybírejte velmi rozumně. Máte bílého kocoura? Tmavá sedačka pak asi nebude šťastný nápad. Barva potahu by totiž měla být v barvě vašeho mazlíčka, aby na ní nebylo tak výrazně vidět jeho chlupy.
Důležitý je i potahový materiál sedací soupravy. Některé materiály se totiž mohou chovat jako „magnety“ na chlupy a nežádoucí pachy. Z hlediska odstraňování chlupů je ideální například sedačka z ekokůže nebo z kůže. Tyto sedačky totiž neudržují pachy a chlupy z nich snadno vyčistíte i navlhčeným hadříkem. Jejich nevýhodou ale je, že jsou snadno poškrábatelné a proto je určitě nedoporučujeme do domácností s kočkami.
Odolným materiálem je naopak mikrovlákno, které vám kočka ani pes tak snadno neroztrhají. Skvrny se z něj snadno čistí, nepromáčí se a ani neudržuje pachy. Na druhé straně se na však na něm zvířecí chlupy drží doslova jako „kleště“. Pokud jste však smířeni s častým vysáváním, mikrovlákno je pro vás ideální. Přečíst si o něm můžete i v našem starším článku, kde jsme řešili, který potahový materiál se nejsnáze čistí.
4. Zvířecí chlupy odstraňujte ze sedačky pravidelně
Pokud nechcete, abyste měli chlupy skutečně po celém bytě, sedací soupravu byste měli vysávat pravidelně, minimálně jednou za týden. Pokud se vám vysávat nechce, přehoďte přes sedačku snadno pratelnou deku nebo přehoz. Následně vám už jen postačí přehoz vyprat a máte od chlupů klid alespoň na chvilku.
Samozřejmě, vysávat ani prát přehozy nelze vždy. Obzvlášť ne tehdy, když vám přijde nečekaná návštěva. Rychlou pomocí by mohl být váleček na oblečení, na který se nalepí nejen prach, ale i chlupy. V nouzových případech by měl fungovat i trik s gumovými rukavicemi: Dejte si je na ruce a přejděte nimi po sedačce. Pak je namočte do horké vody a sledujte, jak chlupy plavou pryč.
5. Nezapomeňte se zbavit pachů
Aby byla vaše sedačka dokonale čistá, nestačí se zbavit chlupů a skvrn. Zabojovat musíte i s pachy. Nejsnáze jim předejdete častým větráním, a to alespoň 2x denně po 10 – 15 minut. Kromě toho můžete vyzkoušet i pastu ze sody bikarbony, která ze sedačky vytáhne všechny pachy. Více přírodních receptů nejen na pachy najdete i v našem článku o domácích prostředcích na skvrny na sedačce. Věříme tedy, že vám naše rady pomohou a pár zbývajících chlupů na sedačce vás už více nerozhodí.