Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Jak zařídit malý obývák? 5 designových triků

Taky se ptáte, jak zařídit malý obývák tak, aby působil vzdušně no zároveň měl dostatek úložného prostoru? Úplně postačí, když zkusíte několik jednoduchých triků, které vám ukážou, že i z malého prostoru lze vytvořit prostorný a moderně zařízený obývací pokoj.

 

1. Přehodnoťte dispoziční řešení obývacího pokoje

Problémem malých obýváků často bývá nešťastné dispoziční umístění dveří nebo radiátorů. Ačkoliv s radiátory zřejmě nepohnete, otázka dveří se dá vyřešit několika způsoby. Jedním z nich je, že dveře jednoduše odstraníte. Opticky tak zvětšíte prostor a otevřete ho s další místností, ideálně s kuchyní.

Pokud dveře nechcete zcela odstranit, existuje i druhá alternativa, jak si malý obývák trochu zvětšit. Stačí, když dveře proděláte tak, aby se otevíraly směrem ven z obývacího pokoje a nikoli dovnitř. Umožní vám to využít další roh místnosti, který by jinak kvůli otevírání dveří musel zůstat prázdný a nevyužitý.

 

2. Z odkládacího prostoru udělejte prioritu

Téměř každý má doma hromadu věcí, které nemá kde dát, ale nechce je ani vyhodit. Jak však zařídit obývák tak, abyste vytvořili dostatečně velký odkládací prostor? Skvělým řešením jsou vysoké vertikální skříňky umístěny těsně u zdi. Maximalizují využité místo a šetří prostor.

Vertikální skříňky jsou dnes navíc designérským hitem, který má však i velmi praktické využití. Dokážete do nich totiž uložit vše od knih až po lahve s vínem. V obýváku zaberou mnohem méně místa, než množství malých skříněk a kromě toho vypadají skutečně stylově.

 Zdroj foto: pinterest.com

3. Nenechte vyniknout televizi

Podřizujete zařízení obývacího pokoje televizi? Chyba. Primárním kusem nábytku by měla být sedačka. Umístěte ji na nejvhodnější místo v obývacím pokoji a podle toho zvažte místo pro televizi. Pokud se obáváte, že bude daleko od zásuvek, kabely můžete poschovávat do lišt.

V malé místnosti je nejideálnější, pokud obrazovku připevníte na stěnu. Nemusíte tak kupovat skříňky pod televizor, které zabírají zbytečné místo a stejně toho do nich moc nevejdete. Výšku zavěšení televize byste si měli přeměřit podle výšky vašeho sezení. Měla by být přibližně na úrovni očí, ne však nižší než 120 cm od podlahy.

 

4. Udržte co „nejprázdnější“ podlahu

V zásadě platí jednoduché pravidlo: Čím více podlahy člověk vidí, tím místnost vypadá větší. Vyzkoušejte proto jednoduchý optický trik. Vyberte si sedačku s přiměřenými rozměry o něco vyvýšenou nad zemí, jejíž nožičky budou jasně viditelné. Pokoj se tak bude zdát prostornější a vzdušnější. Podobný efekt vytvářejí například i skleněné konferenční stolky.

maly obyvak inspirace

Zdroj foto: pinterest.com

5. Myslete na správné osvětlení

Kontrastní světlo je vhodné do velkých prostorů. Malé pokoje však vyžadují jemnější a především přirozené světlo. Ideální jsou například nástěnná svítidla, které dělají jemnou a rozptýlenou záři. Šikovným pomocníkem jsou také stmívače, díky kterým si umíte nastavit atmosférické světlo na jakoukoliv příležitost nebo náladu.

Nejdůležitější je, abyste ve vašem malém obýváku cítili příjemně a útulně. Je proto jen a jen na vás, jak si ho zařídíte a jaké prvky využijete. Doufáme ale, že naše malé triky vám alespoň trochu při zařizování pomůžou.

Naše novinky v nabídce

×