Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

4 tipy, jak zařídit obývací pokoj v paneláku. Buďte o krok blíže k bydlení vašich snů

Velký prostor přináší spoustu možností, jak jej zařídit. Prostorné obývací pokoje jsou však výsadou především rodinných domů. Byty v panelácích a bytovkách jsou většinou prostorově skromnější a člověk musí být o něco vynalézavější a kreativnější, aby obývací pokoj zařídil prakticky, funkčně a současně podle svých představ. Pokud se s tímto „designerským problémem“ právě zabýváte i vy, máme pro vás několik tipů, které vám se zařizováním obývacího pokoje v paneláku pomohou. Přečtěte si náš článek a buďte o krok blíže k obýváku vašich snů.

Proč byste si měli dát záležet na zařizování obývacího pokoje v bytě?

Někdo si možná řekne, že zařídit obývací pokoj v bytě není nic náročného. A pro některé to tak možná opravdu je. Pro většinu lidí je však vybírání nábytku, barev, dekoru a doplňků proces, který vyžaduje přemýšlení, soustředění a samozřejmě i určitou dávku trpělivosti.

obyvak v panelaku

Obývací pokoj je místem, kde se setkává rodina. Má v ní být dostatek místa, abyste se všichni pohodlně usadili a má vytvářet dobrou a příjemnou atmosféru. Nezáleží na tom, jestli to je obývací pokoj v paneláku nebo v domě – je to místo, kde si odpočinete a zrelaxujete při oblíbeném filmu, nové knížce nebo rozhovoru s nejbližšími. Zároveň však pravděpodobně i vy chcete, aby byl obývací pokoj stylový a svým způsobem moderní. Jak tohle všechno skloubit? Postupujte podle těchto 4 kroků.

1. Promyslete si, jakou funkci bude obývací pokoj plnit

V dome je možné vyčlenit prostor pro všechny potřebné místnosti a „koutky“ – například pracovní a kosmetický koutek. Především v případě, že si dům stavíte „od nuly“, dokážete si předem promyslet, kolik chcete ložnic, zda budete mít jídelnu nebo třeba pokoj pro hosty. V bytě však takovou možnost nemáte a jak se říká: „Musíte pracovat s tím, co máte.“ Měli byste si proto dobře promyslet, jestli bude obývací pokoj plnit jen tu jednu primární funkci, nebo bude i příležitostnou ložnicí, pracovnou, případně jídelnou.

Pokud se totiž rozhodnete tento prostor využívat víceúčelově, budete muset myslet praktičtěji. Pokud ale obývací pokoj bude jen obývacím pokojem, můžete se při výběru nábytku více „vyřádit“ – například si vybrat větší gauč, vysněné křeslo, komodu či jiné doplňky.

2. Zvolte si vhodné barvy

Ani výběr barev neberte na lehkou váhu. Barvy totiž ovlivňují to, jak se v místnosti cítíte. Mohou dotvořit příjemnou harmonickou atmosféru jako stvořenou pro relaxaci a pohodu. Naopak, jsou i takové barvy, které v interiéru působí chladně, melancholicky a dokonce agresivně. Kromě toho mají barvy také schopnost měnit to, jak opticky vnímáte prostor – to znamená, že jej mohou opticky zvětšit nebo zmenšit.

zarizovani maleho obyvaku

Standardně platí, že pro menší obývací pokoj v paneláku jsou vhodnější světlé barvy, například bílá, odstíny béžové a krémové, pastelové barvy a podobně. Tyto barvy na stěnách, podlaze i nábytku obývací pokoj prosvětlí a opticky jej zvětší. Pokud má během dne obývací pokoj dostatek přirozeného světla, můžete si vybrat také tmavší a sytější barvu. Pozor: neměli byste jí ale vymalovat všechny stěny. Tmavá může být buď sedačka, podlaha nebo nábytek. Stále totiž platí, že čím bude obývací pokoj v paneláku světlejší, tím bude působit větší.

Pokud máte to štěstí, že máte v panelákovém bytě velký obývací pokoj, nebojte se nahlédnout do celého spektra barev. Vždy však přihlížejte k přirozenému světlu. Pokud byste to přehnali s tmavými barvami, výsledný efekt může působit ponuře a temně.

Jaké barvy se hodí do obývacího pokoje?
Prohlédněte si pár tipů na výběr ideální barvy pro váš obývací pokoj i sedačku

3. Vsaďte na kvalitní nábytek

Kdysi byly v módě velké masivní obývací sestavy nábytku, které zabraly celou stěnu a někdy možná i více. V současnosti máte větší výběr v různých stylech. Nejoblíbenější je minimalismus skandinávského stylu, útulný venkovský styl nebo uvolněný boho. Vaší fantazii a preferencím se meze nekladou. Nezapomeňte však na to, že nábytek by měl být nejen pěkný, ale také kvalitní a praktický.

Jak tedy vybrat nábytek do malého obývacího pokoje v paneláku? V první řadě si vytvořte představu toho, co se vám líbí. Prohlédněte si obrázky na internetu, případně nějaký ten katalog a najděte si svůj styl. Následně si precizně změřte rozměry obývacího pokoje a promyslete si, jaký nábytek v něm chcete mít – jestli to mají být otevřené poličky, zavřené skříňky a podobně. V současnosti je populární minimalistický nábytek, který zabírá nejméně prostoru a současně vypadá velmi stylově. To však v malém panelákovém bytě nemusí být praktické, jelikož takový nábytek vám nevytvoří žádný úložný prostor.

4. Vyberte si vhodnou sedací soupravu

Sedačka je základem obývacího pokoje, proto byste ji měli vybírat jako první. Rozhodujte se vždy s ohledem na prostor. Do malých obýváků se hodí pohovky, případně menší rohové sedací soupravy. Když si však přesně změříte rozměry, možná zjistíte, že se vám do obývacího pokoje s přehledem vejde i menší u-čková sedačka. Do menších obývacích pokojů vybíráme:

Ve větším panelákovém obývacím pokoji máte možností o něco více. Dokážete se hezky přizpůsobit například tomu, kolik lidí bude na sedačce pravidelně sedávat. Pokud máte velkou rodinu, případně rádi pořádáte společná posezení s rodinou a přáteli, jsou pro vás vhodné větší sedací soupravy ve tvaru U. Pokud preferujete spíše sedačku ve tvaru L, máte na výběr z množství sedacích souprav s různým poměrem stran křídel. Z naší nabídky pro vás vybíráme:

Hledáte multifunkční sedací soupravu? Máme pro vás řešení

Multifunkčnost je velkým hitem zařizování obývacích pokojů, kdy jeden kus nábytku slouží kromě svého primárního účelu i jinak. Hovoříme-li o multifunkční sedačce, bude mít tyto vlastnosti:

Pokud patříte k lidem, kteří rádi čas od času změní dekor obývacího pokoje, doporučujeme vám vybrat si sedačku s potahovým materiálem v neutrální a dobře kombinovatelné barvě. Pak totiž stačí vyměnit jen doplňky a obývací pokoj získá úplně jiný nádech. Na všechny naše sedačky máte možnost vybrat si kteroukoli barvu a materiál ze vzorníku. Stačí si vybrat model sedačky, která vám rozměrově a designově vyhovuje, a poté si na ni vybrat vhodný potahový materiál.

Naše novinky v nabídce

×