Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Jak pečovat o látkovou sedačku? 8 věcí, které byste měli dodržovat

Nenechte mastné skvrny nebo špinavé fleky, aby vám pokazili náladu. Pokud se o svou sedací soupravu budete náležitě starat, žádný flek vás nemůže překvapit. Přečtěte si proto 8 věcí, které byste měli dodržovat, pokud chcete, aby vaše sedačka vždy vypadala jako nová.

 

1. Vyberte si správnou potahovou látku na sedačku

Ne všechny typy potahů reagují na skvrny stejně. Ekokůže nepropustí tekutiny, je však náchylná na čmáranice od pera nebo škrábance po zvířatech. Látková sedačka je naopak odolnější vůči oděru, ale tekuté skvrny jí dají zabrat. Pokud jste pevně rozhodnuta vybrat si látkový potah, doporučujeme vybrat si materiál s funkcí AquaClean. Jde o látku, která nepropouští tekutiny, a tak se mokré skvrny do látky nevsáknou. Stačí je setřít hadříkem.

 

2. Proti skvrnám bojujte okamžitě

Skvrnu se snažte vyčistit okamžitě, jak se na sedačce objeví. I několika minutové čekání totiž může způsobit to, že se skvrna v látce usadí, a její čištění bude obtížnější. Čím dříve se tedy do čištění pustíte, tím snadněji to půjde.

 

3. Prostudujte si doporučení od výrobce

Před použitím čisticích prostředků si pozorně přečtěte pokyny od výrobce. Jsou obvykle uvedeny na štítku, případně v příbalovém letáku. Pokud totiž omylem použijete nebezpečný čistící prostředek, může to mít za následek trvalé poškození čalounění.

 

4. Sedačku vyčistěte suchým kartáčem

Kartáč vám pomůže uvolnit některé zažrané nečistoty. Pokud ním projdete celou sedačku, prach a nečistoty přenesete na povrch čalounění a lehce je vysajete. Doporučujeme použít kartáč s přírodními nebo jemnými vlákny, abyste potah nerozdráždili.

 

5. Vysávejte

Před čištěním textilní pohovky je vždy dobré ji vysát. Vysávat ji však můžete průběžně. Zbavíte ji tak například drobků z jídla, velkých částeček prachu či jiných pevných nečistot.

 

6. K čištění sedačky využijte jedlou sodu

Jedlou sodu nemusíte využívat jen v kuchyni. Díky svým vlastnostem dokáže totiž účinně čistit i velmi odolné skvrny a zápachy. Stačí ji buď posypat na skvrnu, nebo ji na skvrnu nanést ve formě zředěné kašičky s vodou.

Ať už použijete suchou jedlou sodu nebo ji na sedačku nanesete jako kašičku, nechte sodu působit minimálně 15–20 minut. Za ten čas soda absorbuje nečistotu i pach. Pak ji stačí už jen vysát vysavačem.

Soda je účinná na různé druhy odolných skvrn, při rychlém použití dokáže vysát dokonce i skvrny od krve. Před použitím si ale pro jistotu účinky sody vyzkoušejte na malém kousku sedačky.

 

7. Nechte sedací soupravu dýchat

I látka na sedačce potřebuje občas závan čerstvého vzduchu, a tedy „vyvětrat“. Po tom, jak ji vyčistíte nebo vysajete, otevřete okna dokořán a nechte sedačku převát čerstvým vzduchem. Na sedačce tehdy nenechávejte žádné polštáře ani přehozy.

 

8. Vyrobte si vlastní domácí čistící prostředek na sedačku

Pokud si nejste jistá, zda chemickým prostředkům látku nepoškodíte, vsaďte na jistotu a vyrobte si vlastní čistící prostředky. Máme pro vás několik tipů na přírodní, domácí a ekologické čističe, se kterými vyčistíte každou odolnou skvrnu. Více naleznete po kliknutí na náš starší článek:

Naše novinky v nabídce

×