Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

6 signálů, že nastal čas na koupi nové sedačky

Každý člověk je jiný, a to neplatí jen o jeho vzhledu a povaze, ale také vkusu a návycích. Někteří lidé mění zařízení v domácnosti téměř každé dva roky, jiní zase čekají až do momentu, než se nábytek nezačne rozpadat. Oba případy jsou extrémy. Ideální je jít zlatou střední cestou. Jak ale poznáte, že přišel čas vyměnit sedačku? Podívejte se na 6 varovných signálů, které vás upozorní na to, že přišel čas na výběr nové sedací soupravy.

Jaká je životnost sedací soupravy?

To, kolik vám vydrží vaše sedačka, závisí na několika faktorech. Snad nejvíce životnost sedačky ovlivňuje kvalita použitého materiálu – a to konstrukce, výplně i potahu. Kdysi se sedací soupravy vyráběly jen z kvalitního dřeva a spojovaly se pevnými šrouby. Dnes však na trhu najdete i levnější, a tedy i méně kvalitní sedačky. Ty jsou často vyrobeny z různých lepených dřevěných materiálů s menší životností.

Kvalitní sedací souprava vám bude věrným společníkem zhruba 7 až 15 let, přičemž je možné, že pokud o gauč budete dobře pečovat, vydrží ještě o něco déle. U méně kvalitního nábytku se bohužel může stát, že budete nový gauč pořizovat už po několika letech.

Přišel čas na novou sedačku nebo stačí vyměnit čalounění?

Možná jste se už setkali s někým, kdo si místo koupě nové sedačky dal na té staré jednoduše vyměnit čalounění. Zda se přečalounění staré sedací soupravy vyplatí, stojí za zvážení. Sečtete-li si sumu za nový potahový materiál a k tomu připočítáte cenu za práci čalouníka, pravděpodobně vás to vyjde téměř stejně, jako zcela nová sedací souprava. Obecně se výměna čalounění vyplatí jen v těch případech, kdy jde o opravdu kvalitní sedačku s pevným rámem, který vydrží velmi dlouhá léta nebo v případě, že jde o rodinné dědictví.

Jaké jsou signály, že přišel čas vyměnit sedačku?

1. Vaše sedačka začne vydávat zvláštní zvuky

Sednete si na sedačku a začne se ozývat pukání, vrzání a praskání? Tyto zvuky s velkou pravděpodobností naznačují poškození nebo opotřebování kostry gauče, případně jeho spojů. Může se jednat o oslabení materiálu, ale také o mechanické poškození, například zlomený či prasklý kus konstrukce.

Samozřejmě, že po letech je pochopitelné, že si vaše sedačka sem tam „vzdychne“, když se na ni s chutí svalíte po celém dni v práci. Pokud jsou však tyto zvuky hlasité, časté a mají tendenci gradovat, jedná se rozhodně o signál, že přišel čas na koupi nové sedačky.

cas na koupi nove sedacky

2. Sezení na sedačce už není pohodlné

Na výplň sedaček se většinou používá polyuretanová pěna různé tloušťky a kvality. Obvyklé pravidlo zní, že čím měkčí je materiál výplně, tím je větší pravděpodobnost, že se rychleji vysedí. U méně kvalitních sedaček se tedy stává, že se na sedací části objeví vysezená místa. Sedačka tím ztrácí nejen tvar, ale také pohodlnost. Může se vám špatně sedět a při lenošení vás materiál kostry může tlačit do zad. Podobná situace zvykne nastat i v případě výplně opěrek.

3. Sedačka vypadá opotřebovaně, zešedivělo a objeví se na ní fleky, které ne a ne zmizet

opotrebovana sedacka

Sedačka je vystavena určité zátěži. Týká se to nejen konstrukce sedačky, ale také potahového materiálu. Tření způsobené sezením a ležením, působení slunečního světla a UV záření, no a k tomu možná domácí zvířátko, neposedné děti a nějaká ta skvrna od jídla – musíte uznat, že to musí být na jeden potah docela dost.

Postupem času se na sedačce kromě fleků může objevit změna barvy nebo vyblednutí. Ničím neobvyklým nejsou ani žmolky nebo vydratá místa. Pokud tedy vaše sedací souprava vypadá, že své nejlepší roky už má za sebou, je na čase poohlédnout se po nové.

4. V místnosti se začne šířit zvláštní odér

Materiál sedací soupravy zvykne postupem času absorbovat něco z pachů, které se často objevují v jeho okolí. To znamená, že máte-li například domácí zvířátko, může se stát, že se některé jeho pachy časem na sedačce uchytí. V úvahu byste měli brát i lidský pot, vykládání nohou na sedačku a samozřejmě i nějaké to vylité pití a jídlo.

Kdy je zápach signálem, že je třeba vyměnit sedačku? Sedačku byste měli vyměnit v tom případě, kdy se zápachu nezbavíte ani po tepování a kompletním úklidu celé místnosti. Pokud se i po všech vašich čistících a úklidových postupech šíří místností místo vůně čistoty zvláštní jakoby „potuchlý“ zápach, přišel čas dát staré sedací soupravě sbohem.

5. Nesedí vám už design sedačky

S přibývajícími léty se mění i náš vkus. Klidně se tedy může stát, že vzory, barvy, materiály a design, který se vám líbil před 7 lety, vám teď už sedět nemusí. Pokud k tomu navíc přidáte fakt, že jste redesignovali nebo plánujete redesignovat celý obývací pokoj – není o čem přemýšlet. Přišel čas i na novou sedací soupravu.

6. Gauč je příliš malý nebo příliš velký

Stát se může leccos. Například: Koupili jste si gauč. Krásně seděl do vašeho obývacího pokoje v malém bytě, ve kterém jste bydleli první roky po škole. Po několika letech jste se přestěhovali do většího bytu a najednou máte pocit, že se vaše sedačka ztrácí v spoustě prostoru. Případně naopak, máte příliš velkou sedačku, do místnosti jste ji natlačili asi jen silou vůle a zabírá většinu místa? I toto je signál, že přišel čas na změnu. Pokud k sedací soupravě nemáte emoční pouto, hodí se, abyste novému prostoru dopřáli i nový kus nábytku.

koupa nove sedacky

Jiný případ, kdy se vám může zdát, že sedačka najednou nestačí je, když přijdou děti. Nebo naopak, když vyrostou a rodina se rozšíří o zetě, nevěsty a vnoučata. Vždyť sedačka je místo, kde se usadí celá rodina při dobré konverzaci, šálku kávy či společenské hře. Je tedy třeba, aby se na ni usadilo co nejvíce její členů.

Toto může být vaše nová sedačka

Jak je na tom vaše sedačka? V případě, že se jeden nebo více signálů z našeho seznamu vztahuje i na vaši sedací soupravu, nastal čas na její výměnu za novou. S výběrem vám moc rádi pomůžeme. Prohlédněte si nabídku našich sedacích souprav, vyberte si model, který se vám líbí a v konfigurátoru si sedačku pomocí několika kliknutí dolaďte do dokonalosti.

Naše novinky v nabídce

×