Volba správné barvy, případně barevné kombinace, hraje při zařizování obývacího pokoje velkou roli. Je důležitá zejména v případě, že se chystáte zařizovat obývací pokoj malých rozměrů. Právě barvy vám mohou pomoci, aby i malý prostor působil otevřeně, vzdušně a příjemně.
Ptáte se, jak je to možné? Barvy mají totiž jednu úžasnou vlastnost – mimo to, že prostor oživují, mohou mu také dodat hloubku a rozměr. V závislosti na tom, jakou barvu, resp. barvy vyberete a kam je umístíte, můžete dosáhnout, že vaše oko bude prostor vnímat opticky větší nebo menší. Čtěte dál a zjistěte s námi, jak vybrat tu správnou barvu i do vašeho malého obývacího pokoje.
Jaké barvy zvětšují prostor?
Názory designérů se sice v používání barev v menších prostorech liší, nicméně jedno základní pravidlo platí stále: Světlé barvy prostory opticky zvětšují a tmavé zmenšují. V principu jde o to, že tmavé barvy pohlcují světlo, čímž prostor působí uzavřenější a opticky menší – no a to je většinou efekt, který v menších pokojích nechceme dosáhnout. Světlé odstíny naopak světlo odrážejí a prostor tak působí světleji a vzdušněji.
Barva stěn: Teplé nebo studené odstíny?
Kromě toho, že barvy jsou světlé a tmavé, rozlišujeme u nich také studené a teplé odstíny. Je teda důležité zvážit, zda má obývací pokoj, který se chystáte zařizovat, dost přirozeného slunečního světla. Studené odstíny totiž působí na denním světle jinak než teplé. Do pokojů, kam proudí spousta slunečního světla, se nedoporučuje použít žlutou a oranžovou barvu, mohli by totiž místnost příliš prosvětlit. V zásadě také platí, že do menších pokojů se hodí především světlé studené odstíny. Patří sem například bílá, béžová, ale také světlé pastelové a pudrové odstíny modré, růžové, zelené nebo šedé.
Jak sladit barvy v obýváku?
Při výběru barevných kombinací pro váš obývací pokoj byste měli nejprve vybrat odstín pro velké plochy, jako například stěny, podlahy a nejmasivnější kusy nábytku. Můžete pracovat například s pravidlem 60-30-10. Primární barvu vyberete například pro stěny, velké kusy nábytku a podlahy. Sekundární barvu, což může být klidně výraznější odstín primární barvy, použijete na sedačku, koberec a závěsy. Třetí doplňková barva slouží k doladění celého vzhledu obývacího pokoje, klidně to může být i výrazná kontrastní barva. Dodáte tím obývacímu pokoji stylovou tečku a hloubku, a zároveň oživíte celou kompozici.
Velice populární volbou je bílá stěna. Tou samozřejmě nikdy nic nezkazíte. Opticky zvětší prostor, rozjasní ho a je kombinovatelná doslova s kteroukoliv jinou barvou. Nemusíte se ale bát ani jiných odstínů, oblíbené jsou například měkké odstíny sivé, zelené, modré nebo béžové. Pomoci vám může také výběr jemných přírodních odstínů, které dodají místnosti příjemný sjednocený vzhled.
Výrazná sedačka do malého obývacího pokoje?
Proč ne? Sedací soupravu můžete zvolit v primární barvě, ale klidně můžete sáhnout po výraznější kontrastní barvě. Záleží jen na tom, co má tvořit centrum vašeho obývacího pokoje. Pokud chcete, aby při vstupu do obývacího pokoje upoutala pohled právě vaše sedačka, můžete sáhnout i po odvážnějších barvách. Pokud naopak chcete, aby celá místnost působila sjednoceně a komplexně, zvolte na sedací supravu barvu blízkou primární barvě.
Malý tip na záver: Správna voľba doplnkov a nábytku do malej obývačky
Opticky zväčšiť priestor vám pomôžu nielen farby, ale aj správne zvolený nábytok a doplnky. Pri nábytku platí, že veľké masívne kusy priestor zmenšujú. Vhodné je preto staviť napríklad na menšiu sedačku s vyššími nožičkami a úložným priestorom. Pokiaľ je možné, zaveste skrinky na stenu, priestor tak bude pôsobiť vzdušnejšie. Pomôcť si tiež môžete zrkadlami, ktoré odrážajú svetlo a vytvárajú tak dojem väčšieho priestoru.