Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Obývák jako od designéra: Jak perfektně sladit sedací soupravu se zbytkem obývacího pokoje?

Zřejmě každý z nás se občas zastaví při pohledu na dokonale nastylovanú místnost v katalogu, na internetu nebo vystavenou v showroomu. Jak je to možné? Mohlo by se zdát, že je v tom skryté nějaké kouzlo anebo tajný postup. Pravda je však mnohem prostší. Profesionální designéři se jen řídí jedním jednoduchým pravidlem. Čtěte dál a odhalte s námi, jak si správně barevně nakombinovat sedací soupravu, nábytek i doplňky.

 

Nová obývák podle pravidla 60-30-10

60-30-10 je nadčasové pravidlo, používané designéry na celém světě. Jeho úkolem je usnadnit tvorbu barevného schématu při dekorování místnosti. Je to opravdu jednoduché. Pokud bychom celý obývací pokoj chápali jako 100 % prostoru, čísla 60, 30 a 10 představují procentuální rozdělení pro jednotlivou barvu – 60 % pro primární barvu, 30 % pro sekundární a 10 % pro doplňkovou. Použití jednotlivých barev vám pomůže dodat rovnováhu a harmonii každému prostoru. Jak na to?

 

sedaci souprava v obyvaku

Zdroj foto: pinterest.com

 

Primární barva na sedací soupravě nebo stěně ukotví barevnou kompozici obývacího pokoje

60 %, čili největší část místnosti, je tvořena zpravidla barvou stěn, koberců a podlahy. V některých případech lze v této barvě zvolit i sedací soupravu. Tyto plochy by měly plnit funkci jakési kotvy, která tvoří základ barevné kompozice místnosti a současně působí jako pozadí pro další barevné prvky.

Při volbě primární barvy je třeba se rozhodnout, zda bude použita jako kontrastní barva, nebo zvolíte jemnější odstín. Představte si to jako pozadí při malbě obrazu. Když zvolíte světlejší odstíny, kontrast dotvoříte sedací soupravou nebo doplňky v sytějších plnějších barvách.

 

30 % pro sekundární barvu, která upoutá a vzbudí zájem

Sekundární barva by měla dostat zhruba o polovinu méně prostoru než primární barva. Jejím úkolem je podpořit dominantní barvu. Měla by však být natolik rozdílná, aby se od primární barvy odlišovala a tím upoutala a vzbudila zájem.

Sedacia súprava SOLVADO II Ľava

Jak jsme zmínili výše, sedačku můžete ladit do primární nebo sekundární barvy. Záleží na tom, zda chcete, aby vaše pohovka příjemně zapadala do barevného konceptu obývacího pokoje, nebo aby působila jako kontrastní prvek. Kromě sedací soupravy spadají pod těchto 30 % i závěsy, záclony nebo křesla.

 

Nejzajímavější barvě patří zbývajících 10 %

Přestože má tato barva nejmenší zastoupení, měla by být nejzajímavější z celé paletky. Jejím úkolem je oživit místnost, takže je zcela v pořádku, pokud se rozhodnete pro sytou kontrastní barvu. Do této barvy můžete doladit dekorativní drobnosti, jako například malé ozdobné polštářky na sedací soupravu, lampy nebo svíčky.

Jednou z možností jak zvolit odstín, který perfektně doladí váš obývák, je vytáhnout tuto barvu například z potisku, vzorů nebo obrazů, které se v daném prostoru nacházejí na větších plochách.

 

Zvolit správnou kombinaci barev sedací soupravy, stěn a nábytku je opravdu jednoduché

Můžeme vám zaručit, že použití pravidla 60-30-10 vám usnadní výběr barevného schématu pro váš obývák a pomůže vám dodat prostoru harmonii. Stačí si vybrat tři barvy, promyslet si, který odstín má v místnosti dominovat a můžete zařizovat.

Zdroj foto: pinterest.com

 

Malý tip k sedací soupravě na závěr

Pokud budete mít pocit, že pro váš vysněný obývák je paletka ze tří barev příliš málo, nebojte se jít na 110 %. Je naprosto v pořádku, pokud do svého schématu 60-30-10 přidáte dalších 10 %. Někdy prostě jeden barevný akcent nestačí.

V naší nabídce najdete sedačky v jemných neutrálních barvách, ale také oku lahodící kontrastní kousky, které budou do vašeho obývacího pokoje pasovat přímo dokonale.

 

Naše novinky v nabídce

×