Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Jak vybrat roztahovací gauč na spaní?

Gauč je univerzálním kusem nábytku, který vám poslouží jako místo na odpočinek, příležitostné spaní pro návštěvy nebo jako úložný prostor. Co však dělat, pokud nemáte jinou možnost a gauč potřebujete využívat pro každodenní spaní? Podívejte se na základní parametry, které byste při výběru roztahovacího gauče na spaní měli zvážit:

Rozměry roztahovacího gauče po rozložení

Pokud vybíráte gauč na spaní, pravděpodobně jste limitováni menším prostorem. Při výběru gauče do malého bytu bývá první volbou klasická pohovka bez rohů. Tyto pohovky však po rozložení neposkytují dostatek prostoru na spaní, a to hlavně po délce. Pokud jste tedy vyšší postavy, na roztažené pohovce byste se museli krčit, nebo by vám doslova trčely nohy.

rozkládací pohovka BAGI
Sedací souprava SOLVADO VII úložný prostor

Pokud to pokoj dovoluje, doporučujeme zvolit raději rohovou sedačku. Tyto sedačky sice bývají rozměrově větší, ale po rozložení poskytnou celkem slušnou velikost spacího prostoru. Jsou vhodné i v případě, že se na gauči chystáte spát ve dvou.

Při výběru roztahovacího gauče si vždy nejprve podívejte rozměry spací plochy po rozložení. To, v jakých rozměrech je ideální sedačku koupit, vám poradit neumíme – vše totiž záleží na velikosti a možnostech vašeho pokoje, a také od vaší postavy. Když ale na gauči chcete spát, zvolte raději větší rozměry sedačky na úkor vzdušnosti prostoru.

Způsob rozložení gauče

Nejen samotná funkce rozložení, ale i způsob rozložení gauče je důležitý. Díky způsobu rozložení totiž můžete předurčit, zda bude spací plocha stabilní. Pokud si zvolíte nevhodný typ rozkládání, může se stát, že se rozložená část bude nechtěně vsouvat dovnitř, případně že bude postavena níže než sedy gauče. Častým problémem je také nepohodlnost spací plochy z důvodu nestabilní konstrukce. Mnoho výklopných gaučů totiž využívá velmi nestabilní vyklápěcí nožičky, nemluvě o nepohodlném skládacím matraci.

Vhodný je tedy takzvaný výsuvně vyklápěcí způsob rozkládání – nejprve zpod sedačky mírně povytáhnete rozkládací část a pak ji vyklopíte do výšky sedu. Alternativou je výsuvně sklápěcí systém, kdy rozkládací část taktéž povytáhnete a následně sklopíte zadní opěrku. Tyto způsoby rozkládání vám zaručí, že rozložená část se nebude po rozložení vsouvat dovnitř a spací plocha bude opravdu stabilní a postavená na pevné konstrukci. Takový typ rozkládání najdete u všech modelů rohových sedaček z naší nabídky.

Rohová sedačka HERMOS I Rozložení
Sedací souprava BAGI Úložný prostor

Úložný prostor roztahovacího gauče

Úložný prostor je při rozkládací pohovce na spaní velké plus. Můžete ho využít k odložení polštáře a přikrývky, díky čemu z gauče v minutce vykouzlíte místo k sezení pro návštěvy, a večer jej znovu změníte na pohodlnou postel.

I v tomto bodě tedy platí, že rohová sedačka je praktičtější jako pohovka. Nejenže poskytne větší spací plochu, ale pod jedním křídlem vám nabídne i úložný prostor – a toho v malých bytech nikdy není dost.

Matrac a konstrukce gauče

Dnes je již poměrně běžné, že si umíte vybrat typ výplňového matrace do sedačky. Aby byl váš spánek opravdu pohodlný, doporučujeme vám nešetřit a vybrat si tu nejkvalitnější matraci. Běžné výplně sedaček jsou totiž vhodné jen k sezení. Kvalitnější výplně bývají vyšší, pohodlnější, a v některých případech i s paměťovou pěnou.

Pokud byste možnost výběru matrace neměli, případně máte problémy s páteří, přikupte si vrchní matraci na spaní. Dokáže tlumit tvrdost sedačky a zajistit téměř stejné pohodlí, jako postel. Dlouhodobý komfort vám přinese i pevná konstrukce, díky níž gauč dlouho vydrží jako nový.

Naše novinky v nabídce

×