Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Jak správně vybrat barvu sedací soupravy?

Nejvhodnější barva do obývacího pokoje je prý oranžová a hnědá zase tvoří příjemnou atmosféru. Studené barvy naopak zabraňují komunikaci a aktivitě. Jak to s těmi barvami tedy je? Dnes se spolu blíže podíváme na psychologii barev a zároveň vám poradíme, jak při výběru barvy sedačky postupovat.

 

Barvu sedačky vybírejte pečlivě

Výběr barvy potahového materiálu je složitý proces, který nám dá často dost zabrat. Pokud kupujete sedačku do již zařízeného bytu, podívejte se na podlahu a ostatní nábytek a představte si, jaká barva by k nim hodila. Držte se zlatého pravidla kombinace 3 barev. Vyberte si 3 barvy, ve kterých budete následně kombinovat všechno zařízení pokoje od nábytku a doplňků přes podlahy až po stěny. Vždy musí být minimálně 1 barva neutrální a 1 výrazná.

Pamatujte na to, že barvy ovlivňují naši náladu a dokážou změnit naše pocity. Při zařizování bytu proto musíte popřemýšlet, jak chcete, aby jste se vy a vaši blízcí v bytě cítili. Například taková červená je totiž barvou dvou tváří. Na jedné straně je vzrušující a dobrodružná, na straně druhé ale může vyvolávat stres a nervozitu. I když je to tedy atraktivní barva, zacházet byste s ní měli mimořádně opatrně.

vánoční dekoraceZdroj foto: pinterest.com 

Uklidňující zelená nebo magická fialová?

Opačným účinkem jako červená působí zelená a modrá, které patří mezi uklidňující barvy. Zelená je spjata s přírodou a podporuje kreativitu. Modrá je symbolem oblohy a vzduchu. Je také barvou intelektu a představuje klid a uvolněnost. Tyto barvy jsou tedy ideální, pokud chcete v obývacím pokoji vytvořit pocit klidu. Pozor si však dávejte na jednotlivé odstíny. Tmavší a sytější barvy potahových materiálů působí agresivněji.

Nejtajemnější barvou ze všech je fialová. Působí magicky a záhadně. Platí, že čím tmavší, tím více působí na naše smysly. Oproti fialové stojí růžová. Ta je považovaná za něžnou, oddanou a jemnou barvu. Na lidi působí křehce a čistě, proto je to ideální barva sedací soupravy do rodin s malými dětmi.

Zdroj foto: pinterest.com

Optimistické barvy pro útulný domov

Často se říká, že v každém interiéru by mělo být něco hnědé. Je to proto, že právě hnědá barva z vašeho bytu vytváří skutečný domov. Spojuje se se zemí, představuje jistotu,  důvěryhodnost, zázemí a rodinu. Právě hnědá vytváří to pověstné teplo domova a i proto je ideální barvou potahového materiálu vaší nové sedačky.

Optimistických lidí určitě potěší i žlutá barva sedací soupravy. Je veselá a působí povzbudivě. Její příbuznou je oranžová, která je z hlediska psychologie barev pro váš domov přímo dokonalá. Oranžová podněcuje kreativitu, je veselá, hravá, ale zároveň stabilní a teplá – přesně to, co harmonickému domovu nesmí chybět. Kromě toho podporuje i chuť k jídlu, díky čemu je využívaná v mnoha restauracích.

 

Jak teda vybrat tu ideální barvu sedací soupravy?

Na prvním místě stojí váš vkus. Před každou koupí se proto zeptejte sami sebe, zda by se vám potah sedačky líbil i před dvěma lety a zda se vám o další dva roky bude stále líbit. Pokud ano, máte vyhráno, protože jste si vybrali sedačku, která sedí vašemu stylu. Pokud pochybujete, raději ještě dobře popřemýšlejte. Nejčastější chybou při výběru pohovky je totiž to, že vás o pár měsíců omrzí a přestane se vám líbit.

 

Naše novinky v nabídce

×