Obývací pokoj ve vintage stylu je snem mnoha lidí. Spojuje totiž moderní kousky s těmi, kterých se dotkl zub času. Líbí se vám patina, starožitnosti, tapety a nostalgie, ale nejste si úplně jistí, jak vintage obývací pokoj nadesignovat u sebe doma? Máme pro vás pár tipů. Čtěte dále a zjistěte vše, co potřebujete vědět o vintage obývacím pokoji vašich snů.
Co je vlastně vintage styl? A jaký je rozdíl mezi vintage a retrem?
Jako první musíme říci, že mezi vintage a retrem je opravdu velký rozdíl, i když se vám to na první pohled nemusí zdát. Vintage dýchá časem, vzpomínkami, historií a nostalgií v pravém slova smyslu. Originál vintage nábytek byl vyroben v letech od 1920 do 1980. Vintage styl tedy spojuje minulost s přítomností tak, že do moderního prostoru v moderní době vnese ducha minulosti – a to pomocí nábytku, dekorací či zařízení, které už něco zažilo. Retro sice také spojuje minulost s přítomností, nicméně jde o cenově dostupný nábytek vyráběný v současnosti. To znamená, že nemá žádnou historickou hodnotu.
Je pravda, že ne každý má peníze na to, aby si pořídil starožitnost do svého vintage obývacího pokoje. No divili byste se, kolik lidí nabízí vintage nábytek po starých či prastarých rodičích jen za odvoz, případně směšně malou sumičku. Pokud po takových kouscích toužíte, zkuste se podívat v online bazarech či speciálních skupinách na Facebooku.
Co nesmí ve vašem vintage obýváku chybět?
Vintage styl je obecně velmi otevřen kombinací stylů, vzorů i materiálů. Přesto byste však měli dávat pozor na to, aby prostor nevypadal jako výstavka na bleším trhu. Podívejme se spolu na to, co je základem vintage obývacího pokoje:
- Starý nábytek a starožitnosti
Nemusíte si pořídit veškerý nábytek ve starožitnictví. V zásadě je důležité to, abyste měli alespoň jeden-dva výrazné vintage kousky, které budou středem pozornosti. Velmi často lidé sahají například po vintage komodě, vitríně, křesle či konferenčním stolku.
- Patina
Pokud byste se někoho zeptali, co mají před očima, když se řekne slůvko vintage, pravděpodobně by to byla právě patina. Co víc evokuje zub času, než oku lahodící opotřebování povrchu? Může se jednat o patinu na koženém potahu, dřevěném nábytku či rámech obrazů.
- Romantický květinový vzor, původní tapety a obrazy s botanickou tématikou
Jen si to představte. Musíte uznat, že tato kombinace vyvolává neskutečně útulný pocit. Skoro jako kdybyste seděli u babičky a poslouchali příběhy z jejího mládí. Květinové vzory jsou něžné a jemné, ale umí krásně dotvořit design místnosti a dodat jí nádech něčeho komfortního a uklidňujícího.
- Materiály jako dřevo, kámen, cihla nebo keramika nesmí chybět
Představte si například velký dřevěný kufr, který někdo roky a roky dozadu používal při cestování a vám nyní zkrášluje váš vintage obývací pokoj. Použijete ho jako dekor? Uděláte si z něj konferenční stolek nebo v něm uskladníte dobré víno? Volba je jen na vás. Své využití si najdou také cihlové stěny, dekorativní předměty z keramiky a porcelánu.
- Mosazné a kovové doplňky
Dodají prostoru ještě o kousek více nostalgie. Vystavte si v obýváku mosazný svícen nebo starou petrolejovou lampu.
- Dekorace na zeď
Ve vintage obýváku si najdou své místo i obrazy po prababičce a černobílé fotografie, kukačkové hodiny i stará zrcadla, která jste si nechali na památku nebo jste je ulovili na bleším trhu či v bazaru.
Jak už to chodí, člověk je tvor vynalézavý, a proto už dnes najdete v mnoha obchodech modely nábytku a doplňků, které jsou vintage – ovšem jen na pohled. Pokud tedy vysloveně toužíte po designu ve vintage stylu, ale nemáte čas, chuť, energii či případně finance na to, abyste si pořídili originál vintage kousky, můžete se poohlédnout i po „úmyslně“ zestárlých kouscích z obchodů.
Nábytek do vintage obývacího pokoje
Co se týče nábytku do vintage obývacího pokoje, měl by být na něm znát zub času. Nemusíte mít veškeré zařízení v jednom stylu – ale můžete, pokud máte v rukávu eso ve formě obývací stěny či několika vintage kusů nábytku. Velkými hvězdami vintage stylu jsou pohovky chesterfield s velmi specifickým designem.
Při zařizování však nemusíte vsadit jen na vintage pohovku. Klidně si pořiďte elegantní sedací soupravu s čistými liniemi v okrové, petrolejové nebo hnědé barvě. Středobod pozornosti zaměřte na ostatní vintage nábytek a doplňky. Přece jen je sedačka ten nejzatěžovanější kus nábytku, no a při desetiletí staré sedačce by se vám mohlo stát, že se opravdu rychle opotřebuje.
Oslovily vás petrolejové sedačky?
Které sedačky z naší nabídky vám krásně zapasují do vintage obývacího pokoje?
Vyhrajte si s vaším obývacím pokojem podle chuti. Můžete využít původní parkety a doplnit je o stylový koberec. Na sedačku uložte pár ozdobných polštářků s květinovým vzorem a oprašte čajovou soupravu po prababičce. Uvidíte, že se ani nenadějete a budete mít útulný, stylový a vzpomínkami dýchající vintage obývací pokoj přesně podle vašich představ.