Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Vybíráme potahovou látku na sedačku. Na jaké parametry je třeba přihlížet?

Správná potahová látka se postará o to, aby sedačka dlouhá léta vypadala jako nová. Pokud si vyberete dostatečně kvalitní látku, nemusíte se bát, že by se potah proděravil. Ale jak najít takovou látku, která si udrží stále zářivé barvy a neprojeví se na ní žmolky, otěry ani roztržená nebo vyblednutá místa? Poradíme vám, na jaké kvalitativní parametry máte při výběru přihlížet a na co si dát pozor.

1. Gramáž potahové látky

Čím vyšší má látka gramáž, tím je hrubší, a tedy i pevnější a odolnější. Běžně se na sedací soupravy používají potahové látky s gramáží od 140 g/m2. My ale látky s takovou gramáží doporučujeme použít jen na sedačky, na kterých se sedí méně často – a tedy například na sedačky v kancelářích, nebo na sedačky pro lidi žijící o samotě, kteří budou sedačku namáhat minimálně.

Pro časté sezení a lenošení jsou ideální potahové látky s vyšší gramáží, a to od 250 g/m2. Takové látky jsou dostatečně hrubé a pevné, díky čemuž se nezvyknou trhat ani rychle opotřebovat.

2. Odolnost vůči otěru

S kvalitou látky se kromě gramáže spojuje i její otěruvzdornost. Tato vlastnost se vyhodnocuje pomocí testu Martindale. Za přísně stanovených podmínek se v něm zjišťuje průměrný počet otáček, při kterých dochází k poškození vzorku látky. Čím vyšší počet otáček látka zvládne, tím je více odolná.

Průměrem mezi potahovými látkami jsou hodnoty 25 000 – 40 000 otáček. Z hlediska otěruvzdornosti jsou tyto látky kvalitativně někde uprostřed, což znamená, že jsou dostatečně odolné, ale při velmi vysoké frekvenci otěrů se mohou začít opotřebovávat. Na tento parametr byste se však měli dívat i v souvislosti s gramáží: Pokud má látka vyšší gramáž a průměrný počet otáček, jedná se o dostatečně kvalitní látku na sedačku do běžné rodiny. Pokud má ale látka nižší gramáž a průměrný počet otáček, může se vám začít rychle opotřebovávat.

Požadujete opravdu jen tu nejvyšší kvalitu? Najdou se pro vás také látky s vyšším počtem otáček. V praxi to znamená, že jsou kvalitnější, vydrží déle a můžou se použít také na velmi namáhané části nábytku. Hodnoty těchto látek se mohou pohybovat kolem 90 000 otáček. Mnoho z nich naleznete i v naší nabídce, jsou to například oblíbené látky:

Potahová látka Bahama

Potahová látka Bahama je ze skupiny najemno tkaných látek. Jsou v ní použity nitky různých odstínů, a proto vypadá, jako by se barevně měnila. Je vyrobena z jednoho z nejpevnějších materiálů.

Potahová látka Sawana

Na dotek příjemná pletená látka nenáročná na údržbu a čištění. Má jemnou a příjemnou texturou pletení, přičemž je vyztužena síťkou, která zvyšuje její pevnost proti roztržení. Je odolná vůči světlu a vyblednutí.

Potahová látka Aura

Jedná se o látku s jemně pletenou strukturou příjemnou na dotek. Její charakteristickou vlastností je, že je vysoce odolná vůči otěru a tření. Nevybledne pod vlivem světla a nežmolká se během používání.

3. Způsob čištění potahové látky

Běžné potahové látky lze čistit podobně, jako například oblečení. Problémem však je, že látku nemůžete ze sedačky „svléknout“, vyprat a pak zpátky obléct. Čištění sedačky je tedy náročný proces, se kterým nám častokrát pomůže jen úklidová firma se speciálním tepovačem.

Dnes ale existují i ​​potahové látky se speciální povrchovou úpravou, která látku ochrání před zašpiněním a zajistí její snadné čištění. Tato povrchová úprava zajistí, že látka nevsákne tekutiny. Pokud se na ni něco vylije, udrží tekutinu na povrchu v podobě kapiček, které se nevsají, a tak nevytvoří skvrnu. Tekutinu stačí nechat vsáknout do suchého hadříku.

V případě čištění vám při takovém potahu postačí jemný hadřík a čistá voda, případně jemný mýdlový roztok. Nemusíte používat žádné speciální čistící prostředky. Takovou speciální úpravu na potahových látkách jistě ocení všichni lidé s domácími mazlíčky nebo maminky s malými dětmi, u kterých je riziko zašpinění sedačky vždy vyšší.

4. Individuální parametr: Typ a barva látky

Preferovaný typ a barva potahové látky jsou individuální záležitostí každého z nás. Při výběru těchto vlastností se nedá přidržovat žádného parametru, přesto byste se měli držet jednoduchých pravidel. Při výběru typu látky je to hlavně fakt, že by vám látka měla být příjemná na dotek. Jen tak si na ni budete s radostí sedat a užívat si na ní sladké chvíle nic nedělání.

Na druhé straně stojí barevné provedení látky. Barevně by měla být přizpůsobena tak, aby se vám líbila i po letech. Nevybírejte proto barvu, která je momentálním hitem nebo se vám začala líbit teprve v poslední době. Naopak, vyberte si barvu, která se vám líbí už dlouho a víte o ní, že se vám bude líbit i o několik let. Sedačka je totiž dlouholetá investice, a určitě ji nechcete olitovat již za pár měsíců.

Správný výběr typu a barvy látky má také praktický význam: když se vám bude látka líbit, budete si ji chtít co nejdéle udržet jako novou. Právě kvůli tomu se budete o látku více starat a šetřit si ji, čímž můžete výrazně prodloužit její životnost.

Naše novinky v nabídce

×