Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Inspirace do obývacího pokoje: 3 tipy jak zvolit správnou barvu stěn

Pokud jste někdy zařizovali byt, určitě jste se setkali s dilematem: Jak vybrat správnou barvu stěn? Bude lepší sytý nebo jemný odstín? Mám si vybrat raději zemitou barvu, nebo mohu riskovat? To jsou otázky, které se při zařizování ptáme sami sebe i několikrát za den. Abychom vám alespoň malinko pomohli, připravili jsme si pro vás několik tipů na to, jak vybrat tu správnou barvu stěn. Pomůžeme vám dosáhnout maximální pocit pohodlí šitý přesně pro vás. Postupujte následovně:

1. Barvu stěn přizpůsobte nábytku, ne naopak

Ať už se chystáte svůj obývací pokoj zařizovat na komplet, nebo vás jen omrzela barva stěn, vždy se držte pravidla: Barvu stěn přizpůsobte nábytku, ne naopak.

Nábytek je komplexnější prvek – může mít různé opracování, strukturu a zbarvení. V zásadě tedy platí, že je jednodušší vybrat barevný odstín stěny tak, aby ladil s nábytkem než vybrat nábytek, který bude ladit se specifickým odstínem stěny.

Pokud zařizujete nový obývák, nejprve si ujasněte styl a typ nábytku, který do něho chcete umístit. Pak přizpůsobte barvu stěn v konkrétním odstínu. Pokud již nábytek máte a jen potřebujete přemalovat, pohrajte si se sytostí a jemnými rozdíly v odstínech. I velmi malý rozdíl v barevnosti totiž může ve výsledku vyvolat příliš velký kontrast. Syté barvy stěn se doporučují ladit k jemnému a nenápadnému nábytku, výrazné designové kousky lépe vyniknou na jemné stěně.

2. Prostudujte si psychologii barev. Každá barva vytváří jinou atmosféru

Je známo, že barvy ovlivňují nálady a pocity lidí. Zelená uklidňuje, modrá působí harmonicky, ale například sytá červená na velké ploše může způsobit agresi nebo vyvolat vášně. Před konečným výběrem barvy stěn si proto rozmyslete, jakou náladu a atmosféru chcete v obývacím pokoji vytvořit.

Barvy hrají velkou roli v celkové atmosféře místnosti. Dokáží ji zútulnit, přinést do ní teplo domova, nebo z ní naopak vytvořit chladné a pochmurné místo. Tmavé barvy přirozeně vnášejí do místnosti eleganci a rezervovanost, teplé barvy naopak vyvolávají emoce.

Důležitým faktorem ovlivňujícím celkový dojem z místnosti je i množství přirozeného světla. Pokud je pokoj dostatečně světlý, klidně můžete sáhnout po tmavší barvě – tmavomodré nebo tmavozelené. Díky dostatku přirozeného světla budou tyto barvy působit vesele a elegantně. Pokud ale do místnosti neproudí dostatek světla, rozhodujte se spíše mezi světlými odstíny barev. Celou místnost rozjasní. Ideální já žlutá, oranžová nebo jiné zemité odstíny.

3. Vyberte si odstíny, které se vám líbí dlouhodobě

Výběr dokonalé barvy není jen o tom, zda zapadá do palety vytvořené designérem, nebo jestli je to barva, která právě letí. V první řadě se rozhodujete, do jakého šatu obléknete místnost, ve které trávíte hodně času. Sáhněte proto po barvě, která na vás působí příjemně a relaxačně. Měla by to být barva, kterou máte rádi už opravdu dlouhou dobu – několik let nebo dokonce celý život. Budete se na ni přece dívat každý den, a proto byste se při ní měli vědět uvolnit a oddychovat.

Naše novinky v nabídce

×