Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Jak zařídit harmonický prostor obývacího pokoje a kam umístit sedačku podle čínského umění Feng Shui?

Starověká čínská tradice zvaná Feng Shui měla v posledních letech obrovský vliv na svět interiérového designu. Název učení se skládá ze dvou živlů: Feng znamená vítr a Shui voda. Vzájemným působením těchto dvou živlů vzniká energie, která se jmenuje Qi (Či). Tento postup zahrnuje implementaci specifických principů designu. Věří se, že podporuje dobrou energii a zároveň zlepšuje kvalitu života. Rádi bychom vám toto učení přiblížili a dali pár tipů, jak si svůj vysněný obývací pokoj zařídit.

Jakou barvu stěn vybrat do obývacího pokoje?

Jaká je nejlepší barva stěn do vašeho obývacího pokoje? Každá barva má v učení Feng Shui svoji roli. Ovlivňuje naše štěstí, lásku a spokojenost. Následující barvy vám přiblíží jejich význam a usnadní vaše rozhodování při výběru:

  • Bílá je znak čistoty, pomáhá vytvořit aktivní a pozitivní obývací pokoj.
  • Černá se v orientálním pojetí překvapivě také bere jako pozitivní barva. Měla by být spíše použita na dekoracích, jinak se v pokoji vytvořila příliš mužskou atmosféru.
  • Červená je barva vášně, ohně a čisté energie.
  • Zelená je považována za barvu rovnováhy, klidu a harmonie. Tato barva nepřitahuje ani neodpuzuje energii.
  • Žlutá nejvíce přitahuje energii, je nejpozitivnější a vytváří v pokoji teplo.
  • Zemité barvy pomáhají odpočívat, jsou dokonce doporučovány na místa, kde lidé trpí duševními problémy.
barevna-skala-sten

Feng Shui nedoporučuje mít každou stěnu jiné barvy. Zkuste se při výběru barvy poradit s odborníkem a nezapomínejte, že namalované barvy na zdi mohou vypadat trochu jinak než na vzorcích.

Zakomponujte do obývacího pokoje funkční nábytek

Ne všichni máme to štěstí na velký a prostorný obývací pokoj. Občas může být obtížné vytvořit prostor, který nebude přeplácaný věcmi. Feng Shui učení vede k funkčnosti předmětů, a proto je důležité, aby všechny předměty a nábytek v obýváku plnily svůj účel. Měli byste se zbavit veškerého nadbytečného nábytku.

V některých případech to může vést k minimalistickému designu, který podporuje větší energetickou rovnováhu v domově. Při výběru nábytku tedy hledejte dvojitou funkci jednotlivých kousků, jako je například sedačka s úložným prostorem. Ušetříte tím spoustu místa ve vašem bytě či domě.

Místo a tvar funkční sedací soupravy

Sedačka je dominantní částí obývacího pokoje, a proto je potřeba pořádně si promyslet její typ a barvu. Učení Feng Shui doporučuje sedačku do tvaru U. Mnohdy je dobré mít sedačku složenou z více kusů. Opěradlo sedačky by mělo být umístěno ke zdi, nikdy ne ke dveřím nebo k oknu.

Při umístění sedačky je důležité dodržet pravidlo, aby nikdo neseděl zády ke dveřím. Tato poloha dle učení vzbuzuje pocit nejistoty. Sedačka však nemusí být v úplném kontaktu se stěnou. Doporučuje se ponechat několik centimetrů prostoru mezi pohovkou a stěnou. Nad sedačkou by nemělo být umístěno zrcadlo. U nás si můžete vybrat z široké škály sedaček, které jsou na českém trhu již řadu let.

Výběr místa pro televizor

vyber mista pro televizi podle feng shui

Televizor by neměl být umístěn v ložnici, proto je jediné místo pro tento kus nábytku obývací pokoj. Aby příliš nerušil váš obývací pokoj, zajistěte, aby byl v pohodlné výšce a úhlu pohledu. Nedělejte si z vašeho obývacího pokoje kino výběrem příliš velké obrazovky, která bude rušit prostor. Pokud budete mít v obývacím pokoji krb, doporučuje se umístit televizor právě nad ním.

Vhodné doplňky do obývacího pokoje

Vytvoření vyváženého prostoru v obýváku jde ruka v ruce s výběrem těch správných doplňků. Mezi takové doplňky patří především:

Rostliny – příkladem jsou oblíbené orchideje. Říká se o nich, že v domácnosti zvyšují úroveň štěstí a podporují dobré vztahy mezi členy rodiny. Další rostlina, kterou si můžete pořídit, je hvězdný jasmín. Je to kvetoucí rostlina, která svou příjemnou vůní může pomoci uklidnit vystresovanou nebo úzkostnou mysl. Pro výhody Feng Shui ji můžete umístit do okna orientovaného na jih nebo do jeho blízkosti.

Zrcadla – jsou rychlou záchranou, když chcete opticky rozšířit prostor a přinést více světla. Při umístění však dávejte pozor, zda dané zrcadlo odráží čistý a uklizený odraz, nikoli přeplněnou polici. Důležitou věcí při koupi vhodného zrcadla je také jeho tvar a velikost. Nejvhodnější jsou oválné nebo kulaté a měly by odrážet celou postavu.

Plnospektrální světlo – takto se označuje světlo blízké přirozenému slunečnímu záření. Zahrnuje v sobě teplou červenou a také modrou složku světla. Důležitost modré složky je biorytmus člověka. Měla by být obsažena v denním světle. Naopak červená je zase určena k večeru, protože je příjemná pro oči.

zrcadlo podle feng shui
plnospektralni svetlo podle feng shui
doplnky do obyvaku podle feng shui

Netrapte se, nemusíte být odborníkem na Feng Shui, abyste si z domova vytvořili dokonalý prostor podle tohoto učení. Velký přínos pro energii ve vašem domě bude mít také vaše spokojenost s prostorem. Nemusíte se tedy striktně držet všech pravidel čínského učení. Nezapomínejte jen na jedno potvrzené pravidlo: Vystavujte ve vašem bytě jen ty věci, které vám přinášejí radost. Zapomeňte na přeplněný prostor, který vytváří v bytě zmatek a narušuje tak proudění. Neuspořádaný prostor totiž může brzdit tok proudění síly Qi (Či).

Naše novinky v nabídce

×