Zařizujete malý obývák a nevíte, jak na to? Ne každý z nás má možnost bydlet ve velkém a prostorném bytě. I malý obývák vám však může přinést hodně radosti. Máme proto pro vás 5 jednoduchých, ale efektivních tipů, díky kterým bude vaše obývák působit vzdušnější a poskytne vám více úložného místa, aniž byste museli sahat na váš komfort. Podívejte se, jaké řešení vašemu interiéru přinášejí sami designéři:
1. Bílé stěny
Základem každého interiéru jsou barvy. Při výběru barevnosti při rekonstrukci vašeho bytu byste měli jít od těch největších ploch až po ty nejmenší, a tedy od stěn, přes podlahu, sedačku, nábytek až po doplňky. Právě barevnost těch největších ploch je rozhodující při celkovém dojmu z interiéru.
V malých bytech se doporučuje volit co nejsvětlejší barvu stěn, ideálně bílou. Tmavá nebo příliš barevná by totiž mohla interiér zbytečně opticky zmenšovat, což v malých bytech vůbec není žádoucí. Pokud tedy zvažujete, zda stěny ponechat bílé, nebo je vymalovat nějakou barvou, myslete na velikost vašeho prostoru. Bílé stěny se sami o sobě možná zdají nudné, ale dokážete je oživit podlahou, barevnou sedačkou nebo nástěnnými doplňky. Bílá navíc nejlépe odráží světlo, a tak celý váš byt rozjasní a vnese do něj více přirozeného světla. Na tento efekt se využívají i okrasná zrcadla umístěny na stěnách tak, aby do prostoru odrážely přirozené světlo z oken.
2. Vhodná sedací souprava
Sedačka je snad největším kusem nábytku v každém obýváku. Je proto velmi důležité vybrat ji tak, aby byla s vaším interiérem co nejvíce „kompatibilní“. Znamená to, že by měla mít správnou barvu, rozměry i funkce.
Barvu přizpůsobte svým preferencím a tomu, jak vymalujete stěny a zvolíte podlahu. Můžete jít tón v tónu s většími plochami, případně zvolit doplňkovou kontrastní barvu, která interiér oživí. Z praktického hlediska jsou však důležitější rozměry a funkce. Do malého obýváku byste neměli vybrat příliš rozměrnou sedačku, aby vám nezabrala celý pokoj. Zároveň by však měla být dostatečně velká na to, aby se na ni vešla celá rodina a sedačka tak plnila svou základní funkci – místo k odpočinku.
Pohrajte si také s umístěním sedačky. Nebojte se situovat ji netradičně – například pod okno nebo do středu místnosti v případě, že máte spojený obývák s kuchyní. Dbejte také na její funkce. Pro malé byty je základem maximální úložný prostor v sedačce, ale i možnost rozkládání, díky čemuž budete mít příležitostné místo na spaní pro návštěvu.
3. Nábytek na vyvýšených nožičkách
V každém článku, ve kterém píšeme o malých obývacích pokojích, se částečně dotkneme i témata vysokých nožiček. Výjimkou nebude ani tento článek. Vysoké nožičky, respektive nábytek na vyvýšených nožičkách, je jednou z nejlepších věcí, jaké můžete do svého malého obýváku přinést. Vysoké nožičky totiž dávají prostoru dýchat.
Proč je to tak? Jednoduše proto, že pod nábytkem na vysokých nožičkách vidět podlahu. Právě viditelnost podlahy způsobuje optický klam, díky němuž prostor vypadá větší a vzdušnější. Obyčejnou výměnou klasické vertikální poličky za vyvýšenou vertikální polici dodáte svému obýváku opticky více prostoru, a tak se bude zdát větší a doslova „méně přecpaný“. Vysoké nožičky na sedačkách, stolcích, policích nebo skříňkách pod TV dají vašemu bytu nový rozměr.
4. Chytrý úložný prostor
V malém bytě se každý úložný prostor počítá. Abyste však obývák příliš nepřeplnili, zapomeňte na velké, volně stojící skříně. Dnes již existuje množství šikovných kousků nábytku, které jsou stylové, a zároveň vám poskytnou potřebné místo.
Jedním z takových kousků jsou již zmíněné vertikální poličky na vyvýšených nožičkách, případně různé horizontální police, na které stačí umístit stylové košíky a do nich uložit drobnosti. Úložný prostor najdete i v různých jiných druzích nábytku, například v konferenčních stolcích nebo sedacích soupravách. Naše nové modely sedaček jsou již vyrobeny tak, aby poskytly maximum úložného prostoru. Kromě klasického prostoru pod křídlem nabízejí odkládací prostor i pod jednosedem nebo v bočních opěrkách.
5. Funkční zóny
Trendem dneška je co nejvíce otevírat malé prostory. Ruší se všechny nepotřebné příčky, spojují se obývací pokoje s kuchyněmi a malé byty tak vypadají prostornější a vzdušnější. I malý prostor však potřebuje určitou formu organizace. Zatímco dříve sloužily k oddělení jednotlivých místností stěny, dnes se využívají jiné designové prvky, které vytvářejí funkční zóny.
Kuchyň, jídelna, odpočinková část obývacího pokoje nebo pracovna je v malých bytech často jednou místností. Díky šikovným designovým prvkem si však i tyto části víte oddělit a vytvořit tak funkční zóny, díky kterým bude interiér paradoxně vypadat konzistentnější. Využít můžete například dělící stěny s policemi, knihovny, stylové paravány, zelené stěny případně odlišné osvětlení jednotlivých zón. Hodně využívané jsou také sedací soupravy, které nejčastěji oddělují obývák od kuchyně.