Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Nejčastější chyby při zařizování obývacího pokoje

Každý z nás má svoji vysněnou představu o tom, jak by měl vypadat jeho dům snů. Každému se líbí jiný styl, jiné barvy a jiný typ nábytku. Někdy ale zapomínáme na to, že ne všechno se hodí do každého prostoru. Možná najdeme dokonale vyskládaný obývací pokoj někde v showroomu a řekneme si: „Ano, tohle je to, co chci mít doma.“ Může se ale snadno stát, že po zařízení obývacího pokoje podle toho ze showroomu zjistíme, že to pro náš prostor není zrovna šťastná volba. I proto jsme si pro vás připravili výběr těch nejčastějších chyb při zařizování obývacího pokoje, kterým byste se měli vyhnout. Čtěte dále a zjistěte, na co je třeba dávat si pozor.

1. Výběr špatné sedací soupravy

První krok, který většinou při plánování nového designu obývacího pokoje děláme, je právě výběr sedací soupravy. Většina z nás zřejmě touží po velké masivní sedačce, na kterou usadí celou rodinu. Máme před očima, jak se všichni setkáme a trávíme společné chvíle při rozhovorech nebo společenských hrách. Ovšem pokud při výběru sedací soupravy nezohledníme některé faktory, může se stát, že sice budeme mít krásnou velkou sedačku, ale obývací pokoj nebude působit vzdušně ani útulně.

Při výběru sedačky byste měli vždy dbát především na dispozici obývacího pokoje. Do velkých prostorných místností se hodí například velká U-čková sedačka, avšak malý prostor by taková sedačka „zahltila“. Přihlížet byste také měli na provedení sedací soupravy, do menších obýváků jsou například vhodnější sedací soupravy s vyššími nožičkami. Ty totiž dokážou opticky zvětšit prostor. Inspirovat se můžete například naší modelovou řadou sedaček Balticco

jak najit sedacku pro kazdodenni spani

2. Nevhodně zvolené barvy: tmavé vs. bledé

Výběr barev může je subjektivní záležitostí. Možná toužíte mít ve svém obývacím pokoji vaši oblíbenou barvu, možná máte raději tmavší barvy a možná zase přírodní nebo pastelové odstíny. Zde je ovšem také třeba myslet na jednu věc: Výběr barvy, případně barev, je velmi důležitý pro celkovou atmosféru místnosti.

Barvy dokáží ovlivnit to, jak se v místnosti cítíme. Mají moc opticky zmenšit nebo zvětšit prostor, a také dokážou zvýraznit nebo potlačit přirozené světlo v pokoji. Obecné pravidlo, které platí, je, že do menších prostorů se hodí především světlé barvy, které prostor opticky zvětší. Proč tomu tak je? Světlé barvy světlo odrážejí, zatímco tmavé jej pohlcují. Proto tmavě zařízené místnosti působí stísněněji než ty světlé. Ovšem fantazii se meze nekladou a podle některých designérů mohou tmavé barvy vyniknout i v menším prostoru. Zde je však třeba dbát na to, jak je správně použít.

3. Rozměry nábytku nesedí s rozměrem obývacího pokoje

Trendem velkého masivního obývacího nábytku, který pokryje celou stěnu, už dávno odzvonilo. Kdysi bylo běžnou praxí využít každé volné místo jako úložný prostor – ať už mluvíme o skříňkách, do kterých odkládáme nepotřebné věci, nebo o poličkách a vitrínkách s různými suvenýry. Platí ale jednoduchá zásada: Čím je prostor přecpanější, tím menší obývací pokoj vypadá.

V současnosti se klade důraz právě na vzdušnost a jednoduchost. Měli byste proto přehodnotit, zda nebude lepším úložným prostorem například velká rolldorová skříň v chodbě nebo ložnici. Budete tak moci sáhnout možná po více designovém a méně účelném zařízení obývacího pokoje.

Při zařizování menších obývacích pokojů se také doporučuje volit menší kusy nábytku, a pokud je to možné, zavěsit je na zeď. Čím více podlahy vidíte, tím větší se prostor zdá být. U velkých prostorů ale máte větší volnost, protože nejste vázáni nedostatkem místa.

4. Nesprávná velikost koberce: Pozor na příliš malé rozměry a nesprávné umístění

sedaci souprava

Když jsme již zmínili podlahu, ještě se u ní na chviličku zastavíme. Jednou z častých chyb, kterou při zařizování obývacích pokojů děláme, je nesprávně zvolená velikost koberce. Příliš malý koberec může totiž působit chaoticky. Podle designérů je také důležité, aby koberec nebyl umístěn „jen tak“ před sedačkou či křesly, ale měl by se jich dotýkat. Zabráníme tak, aby koberec působil, že se vznáší nad podlahou. Má to i praktický význam – nebude se vám posouvat, ale „zůstane stát“ na svém místě.

5. Nevhodné osvětlení

Jako poslední, avšak neméně důležitou, chybu musíme zmínit nesprávně zvolené osvětlení. Můžete jím totiž zcela zadusit atmosféru místnosti. Nejčastější chybou je volba jen jednoho centrálního osvětlení. Do obývacího pokoje byste určitě měli zvolit více svítidel. Můžete přidat například stojatou lampu k sedací soupravě nebo malou lampičku na komodu.

Správně zvolené osvětlení vám tedy pomůže prostor nejen osvětlit, ale také zútulnit a vytvořit ideální atmosféru pro relax nebo chvíle strávené v kruhu rodiny.

Naše novinky v nabídce

×