Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Trendy pro obývací pokoje pro rok 2022. Podívejte se, jak si chytře pohrát s prostorem

Zařizujete nový obývací pokoj nebo jste se konečně odhodlali k rekonstrukci toho starýho? Udělejte to s citem a moderně podle nestárnoucích trendů. Vybrali jsme pro vás 6 designérských tipů, díky kterým si obývací pokoj zařídíte tak, aby působil moderně, nadčasově a harmonicky.

1. Rozdělení prostoru na zóny – pracovní, odpočinkovou i herní

Obýváky i kuchyně se v posledních dvou letech staly domácími kancelářemi, proměnily se ve školní lavice i dětská hřiště. Všechny ty dny na home office a distančním vzdělávání nás naučili, že ani velký byt nemusí být dost velký na to, aby najednou zvládl veškeré aktivity každého člena domácnosti. I proto je rozdělení obývacího pokoje na zóny trendem č. 1 letošního roku. Takzvané „zónování“, a tedy vytváření jednotlivých zón, dokáže šikovně rozdělit prostor nejen v dobách pandemických, ale v podstatě kdykoli během roku.

Díky rozdělení obývacího pokoje na zóny dokážete i v malém prostoru vytvořit šikovnou pracovnu, dětský koutek i prostor k odpočinku pro dospělé. Jak na to? Zóny vytvářejte výrazným vizuálním předělem. Rozdělit je můžete vertikálním nábytkem nebo sedací soupravou. Tato metoda „zónování“ se jeví jako nejpraktičtější, a z dlouhodobého hlediska i nejudržitelnější způsob zařizování obývacích pokojů.

trendy v obyvacich pokojich

2. Zemité barvy a venkovská atmosféra

Možná vám to bude znít až neuvěřitelně, ale skutečně je to tak: dalším moderním trendem je vytvořit z obývacího pokoje prostor, který vám pomůže vypnout od každodenního rušného života. Náš život se totiž pořád zrychluje, žijeme ve větším stresu, a proto je naše potřeba vrátit se k přírodě stále větší a větší.

Moderní jsou různé přírodní materiály, jako je přirozené dřevo, tkaná juta, terracota, ratan, kámen, ale také třeba sušené rostliny. Chcete-li, aby tyto prvky působily co nejpřirozeněji, měli byste je ponechat v původní barvě. Právě přirozené a zemité barvy jsou totiž dalším významným trendem v roce 2022. Pokud se rozhodnete svůj obývací pokoj „vybarvit“ paletou od bílé až po hnědou, vytvoříte z místnosti útulné, harmonické a uklidňující místo k odpočinku.

prirodna obyvacka

3. Návrat k přírodě nebo povzbudivá energie květin

Pěstování zelených pokojových rostlin nikdy nebylo populárnější. Trendem posledních let je vyměňovat interiérové ​​dekorace za zelené rostliny, a vnést si tak do obývacího pokoje kousek přírody. Jde o trend, který sice interiéroví designéři nemají moc v lásce, ale milovníci přírody se mu hodně rychle přizpůsobili.

Zelené pokojové rostliny v tomto případě působí jako uklidňující a zároveň povzbudivé prvky. Závan přírody v našich domovech dokáže uklidnit mysl a přinést harmonii do bytu. Zelená barva totiž na naše vnímání působí přímo léčivě – uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Z rostlin navíc velmi jednoduše vytvoříte opravdu krásné dekorace: Menší rostlinky můžete například vložit do závěsných makramé. Pokud chcete velkou rostlinu, kterou byste položili na zem nebo malý stolek, květináč vložte do proutěného košíku. Věřte nám, určitě to bude vypadat stylově.

moderni obyvak

4. Prosvětlení a výběr vhodného osvětlení

Tmavý obývací pokoj už dávno není in. Pokud hledáte způsob, jak zmodernizovat obývací pokoj, právě jeho prosvětlení může být tím nejjednodušším a zároveň nejekonomičtějším řešením. Jaký bude postup?

  • Nejprve se zaměřte na barvu stěn. Čím tmavší je barva stěny, tím tmavší je celý prostor. Do malých obýváků se doporučuje vymalovat stěny bílou barvou, případně barvou s odstínem sloní kost a její podobným. Chcete-li vnést do obývacího pokoje trošku barevnosti, výraznou barvou namalujte jen jednu stěnu.
  • Následně vyberte vhodné osvětlení. Kromě hlavního lustru popřemýšlejte i nad přídavným osvětlením. Dobrou volbou je například jedna stojatá lampa nebo podsvícení některých kusů nábytku. Vhodné mohou být také světelné dekorace, které večer vytvoří útulnou atmosféru.
  • Osvětlení obohaťte o doplňky. Místnosti s malým přísunem naturálního světla lze přes den prosvětlit i zrcadly, která zavěsíte na zeď. Budou působit jako dekorace, ale zároveň odrazí světlo zpět do místnosti a přirozeně ji prosvětlí.

5. Multifunkční kusy nábytku

Designový nábytek i úložný prostor v jedném – to je další z trendů, při kterém by měli zpozornět zejména lidé žijící v malých bytech. I designéři totiž stále více začínají navrhovat interiéry, které nejsou přitažlivé jen na pohled, ale svým majitelům velmi dobře slouží i z praktického hlediska.

Při výběru nového nábytku, případně rekonstrukci obýváků, se tedy klade důraz zejména na šikovná řešení. Jaké? Vhodné jsou například:

  • Vertikální úložné prostory, které zabírají minimální plochu podlahy – tím, že jsou umístěny do výšky, šetří prostor a místnost díky nim nepůsobí tak přeplněná.
  • Taburety – vynikající pomocník, který dokáže působit velmi stylově, ale zároveň poskytne úložný prostor a v případě potřeby i další místo k sezení.
  • Sedací soupravy – nabídnou spoustu praktických funkcí. Kromě klasického úložného prostoru mají některé moderní sedačky také vestavěný minibar nebo skříňku. Dokážou vám nabídnout i další funkce, například vestavěné držáky na skleničky (částečně nahradí kávový stolek), zabudovanou nabíjecí stanici, lampičku na čtení (další přidané osvětlení) a podobně.

6. Na závěr novinky pro letošní rok: Koberce a samet

Myslíte, že koberce nebo sametové doplňky už dávno vyšly z módy? Opak je pravdou. Oba kousky jsou letos trendem. Jejich výhodou je, že pokud vás časem omrzí, můžete je rychle vyměnit nebo nahradit novými s jiným vzorem. Slaďte je s přírodními materiály a vytvoříte nejen harmonická, ale také útulný a moderní domov. Co říkáte, necháte se přesvědčit a oživíte svůj obývací pokoj i takovými kousky?

Naše novinky v nabídce

×