Chystáte se zařizovat menší prostory a máte z toho hlavu ve smutku? Ano, zařídit malý prostor tak, aby byl funkční, útulný a také oku lahodící, může být náročné. Je třeba myslet na spoustu věcí – především dobře počítat a promyslet si, který kus nábytku bude pro vás vhodný. Abychom vám tento proces aspoň malinko usnadnili, připravili jsme si pro vás několik postřehů a rad. Přečtěte si, čemu je třeba se při zařizování malého bytu vyvarovat a jak současně vytěžit z prostorových možností co nejvíce.
Tak málo prostoru a tolik věcí, které je potřeba někam odložit?
Ať už se stěhujete, nebo plánujete rekonstrukci bytu, prvním krokem by mělo být zhodnocení: Kolik z vašich věcí opravdu potřebujete? Jistě to znáte – řeknete si:„To“ se jednou ještě může sejít,“ ale časem zapomenete, že jste tu věc někdy vůbec vlastnili. Případně si odkládáte předměty z důvodu, že k nim máte citový vztah. Většinou však tyto věci jen leží někde na dně skříně a zabírají místo.
Zbavte se tedy věcí, které nepotřebujete a víte, že je nebudete používat nebo nosit. Pomůže vám to optimalizovat úložný prostor a nebudete si muset lámat hlavu, kam všechno uložíte.
Jak si poradit s úložným prostorem v malém bytě? Vsaďte na multifunkčnost
Velkou výhodou, kterou máte v současnosti k dispozici, je multifunkční nábytek. Do této skupiny patří například sedačky. Moderní sedačky mají spoustu funkcí, které jsou pro malé prostory jako stvořené. Rozkládání, úložný prostor, vestavěný minibar, nabíjecí stanice a dokonce zabudovaná lampička: s těmito doplňky, jak se říká, zabijete dvě mouchy jednou ranou. Dobrou volbou jsou také postele s odkládacím prostorem.
Pusťte do místnosti co nejvíce světla
Malé prostory mohou působit stísněně a dusivě. Je to tak především tehdy, když jsou laděny do tmavých barev a přecpané nábytkem. Vyhněte se tmavým barvám, těžkým tmavým závěsům a sáhněte po jemných světlejších barvách. Ty vám pomohou prostor opticky zvětšit, prosvětlit a provzdušnit. Pohrát si můžete například i s barvou sedací soupravy. U nás na nabytok4you si můžete vybrat až ze 150 barev a materiálů.
Pozor na umístění a velikost nábytku – dvakrát měř a jednou stříhej
Menší byty mají často specifické rozměry a může se stát, že ne vždy vám bude pasovat to, co naleznete v katalogu nebo na prodejně. Důležité je, abyste si prostory dobře poměřili a promysleli, jaký nábytek a kam chcete umístit. Může se totiž stát, že si některé kusy budete muset vyrobit na míru. Nezapomeňte také na to, že malým prostorem neprospívá přecpaná podlaha. Čím méně nábytku bude na podlaze, tím vzdušněji bude prostor působit. Zvolte proto například sedačku na nožičkách nebo závěsné skříňky.
Zařizování malého bytu je jako skládání puzzle
Malé prostory nám nedovolují nábytek ukládat „jen tak“. Měli byste se snažit využít každý prostor efektivně a funkčně. Velkým pomocníkem může být vestavěný nábytek, jako například vestavné skříně větších rozměrů se zrcadlem na vnější straně. Získáte úložný prostor a zároveň využijete kouzelnou schopnost zrcadel – opticky zvětšit místnost. Ideální jsou například vestavné kuchyňské spotřebiče.
Využijte rohy místnosti
Mezi ne moc využívané nebo neefektivně využívané prostory patří rohy místností. Promyslete si, jak by se roh ve vašem obývacím pokoji nebo ložnici dal využít. Existuje spousta typů rohového nábytku, ať už jsou to skříně, poličky nebo třeba rohová sedačka.
Nezapomeňte na podlahu – vyhněte se drobným vzorům i mozaikám
Možná se to na první pohled nezdá, ale i správně zvolená podlaha je pro celkový dojem z místnosti důležitá. Při výběru podlahy do menších bytů se poohlédněte spíše po souvislé „jednolité“ podlaze. Vyhněte se drobným vzorům a mozaikám, ty totiž prostor opticky zmenšují.