Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Vybíráme sedačku do velkého obývacího pokoje, která opticky rozdělí prostor

Obývák je pro mnohé lidi srdcem domova. Všechny rodinné porady, setkání s přáteli nebo oddechové večery se odehrávají právě zde. Je to univerzální místnost, a tak chvíli slouží jako pracovna, chvíli jako dětské hřiště, jídelna nebo kinosál. Každý z nás si ji zařídí přesně tak, jak právě potřebuje. Jedna věc ale určitě nechybí u nikoho z nás – pohodlná sedací souprava.

Sedačku použijete k odpočinku, práci nebo dokonce příležitostnému spaní. Stačí, aby byla dostatečně pohodlná a potah aby byl příjemný. Věděli jste však, že sedačku můžete využít i jako šikovný designový prvek, který opticky změní celý váš obývák? Funguje to zejména ve velkých a vzdušných prostorech, a my vám nyní ukážeme jak na to.

Velkou sedačku v obýváku využijete několika způsoby

Častokrát je mnohem náročnější zařídit velký obývák, než zařídit malý obývák. Při malých prostorech máte velmi málo možností, a proto se musíte držet určitých pravidel. Při velkých prostorech je to přesně opačně. Možnosti jsou neomezené, ale vybrat tu jedinou správnou dá opravdu zabrat. Platí to při výběru nábytku, barev i sedačky.

sedačka do velkého obýváku

Šikovně vybrána sedací souprava vám ale dokáže ušetřit nervy i peníze. Kromě její primární funkce – a tedy místa k sezení, s ní při správném umístění dokážete:

  • opticky rozdělit místnost,
  • zútulnit velký vzdušný prostor,
  • oddělit oddechovou část od jiných částí bytu, například od jídelní,
  • vytvořit zóny.

Nebojte se sedačku umístit do středu místnosti

Abyste všechny výše zmíněné funkce dokázali naplno využít, musíte popustit uzdu fantazii. Běžně je zažité opřít záda sedačky směrem ke zdi. Nebojte se ale sedačku postavit do středu místnosti. Díky rozumnému umístění dokážete velký prostor opticky rozdělit.

Podívejte se například na tyto dva obýváky. Nalevo je velký obývací pokoj se sedačkou opřenou ke stěně, napravo je sedačka umístěna ve středu místnosti. Zatímco obývák vlevo působí malinko prázdně a vůbec nevyužívá možnosti velkého prostoru, obývací pokoj napravo je zařízen s velkým citem. I přes velký prostor je obývák útulný a vytváří 2 samostatné zóny – odpočinkovou a jídelní.

Jaká sedačka se hodí do velkých obýváků?

Při výběru typu sedací soupravy se nemusíte nijak omezovat. Vyhnout byste se měli pouze samostatným, malým modelům sedaček, které by se ve velkém prostoru mohli „ztratit“. Jinak můžete do velkého obývacího pokoje umístit prakticky jakýkoli jiný typ sedačky. Pohrajte si s rozmístěním jednotlivých sedů a vytvořte typ sezení, jaký vám bude nejvíce vyhovovat.

sedaci souprava do velkeho obyvaciho pokoje

Tipy na sedačky do velkých obýváků

Pokud rádi sledujete televizi, sezení orientujte do půlkruhu nebo do tvaru písmena U, přičemž na prázdnou stranu postavte TV. Pokud pro vás televizor není primární, jednotlivé kusy sedačky lze rozmístit i do kruhu kolem konferenčního stolku. Takové sezení je výborné, pokud často vítáte přátelské i rodinné návštěvy. Části sedů můžete kombinovat následovně:

  • Pohovka + křeslo / několik křesel: relativně minimalistické sezení. Hodí se například do obýváků spojených s kuchyní, které ale neposkytují tolik místa na rozměrné sedačky. Takový prostor na sezení bohatě postačí rodinám s menším počtem osob, jednotlivcům nebo bezdětným párům.
  • Samostatná rohová sedačka: ideální sezení, pokud v obývacím pokoji nejčastěji odpočíváte nebo sledujete TV. Televizi umístěte oproti jednomu z křídel sedačky.
  • Velká sedačka ve tvaru U: poskytne více místa než rohová sedačka, proto vyhovuje i větším rodinám. Díky sezení do půlkruhu vytváří samostatnou odpočinkovou zónu a hodí se i do domácností, které mávají mnoho návštěv.
  • Rohová sedačka + křeslo: podobné sezení jako při sedačce ve tvaru U. S touto kombinací vytvoříte půlkruhové sezení vhodné k odpočinku, sledování televize i usazení návštěvy.
  • Variace 3 + 2 + 1: univerzální a variabilní sezení. Díly sedaček 3 + 2 + 1 můžete rozmístit libovolně, jak vám to prostor dovolí. Opticky s nimi rozdělíte místnost, vytvoříte samostatnou zónu a poskytnete prostor na odpočinek pro každého člena rodiny.
  • Pohovka + rohová sedačka: pokud máte opravdu hodně prostoru, vyzkoušet můžete i kombinaci pohovky a rohové sedačky. Jestli televizi nemáte, sezení lze rozmístit i do jakéhosi velkého trojúhelníku. Netradiční tvar dá vašemu obýváku zvláštní ráz, proto byste ho měli kombinovat i se správně zvolenými doplňky.

Rada na závěr? Při výběru sedačky do velkého obýváku dbejte zejména na funkční využití prostoru

Jakoukoliv sedačku si vyberete, myslete jen na jedno: z nabízeného prostoru vytěžte maximum. Jedinou chybu totiž uděláte, pokud prostor vůbec nevyužijete. Barvu nebo typ potahu řešte až nakonec. Důležité je pohrát si s dispozicí a nábytek situovat tak, abyste se v obývacím pokoji cítili pohodlně, útulně a příjemně.

Naše novinky v nabídce

×