Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Jak docílit, aby černá sedačka v obýváku působila dobře?

Toužíte po černé sedačce do obýváku, ale z každé strany posloucháte, že tím pokazíte harmonii bytu? Nedejte se oklamat. Stačí dodržet pár pravidel a dokážete si i bez pomoci designéra vkusně a jednoduše zkombinovat černou sedačku v obývacím pokoji tak, aby opticky nezmenšovala prostor a ladila s ostatním zařízením.

 

Jaké výhody má černá sedačka?

Tmavá sedačka v obývacím pokoji není neobvyklá. Naopak, určitě ji oceníte, pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, kteří po sobě rádi nechávají na sedačce skvrny. Černá a různé odstíny tmavé totiž dokáží zakrýt množství menších fleků, které by jinak na světlé sedací soupravě příliš křičeli.

Kromě praktických výhod má černý gauč i zcela prozaickou výhodu. Tmavá barva na sedačce působí velmi sofistikovaně a moderně. Díky ní dokážete v obývacím pokoji vytvořit atmosféru jemného luxusu, který se však vlévá do útulnosti láskyplného domova.

 

Do jakých prostorů není černá sedačka vhodná?

Není pravda, že tmavé odstíny pokazí harmonii interiéru. Právě naopak. Stačí, když budete myslet o krok dopředu a využijete pár optických triků. Dbát musíte na kombinace s doplňky, barvami stěn nebo podlahou. Černá barva sedací soupravy totiž přirozeně interiér zmenšuje, světla ho naopak zvětšují. Ideální je rozbít tmavou kompozici světlou barvou, podobně, jako například na obrázku. Je to klasický malý obývací pokoj, který ale má i přes černou sedačku a množství doplňků dostatek světla a prostoru.

 

Zdroj foto: pinterest.com

 

K tmavé sedačce rozhodně nevolte tmavé stěny nebo podlahy. Pokoj by vypadal stísněně a temně. Podobně mohou v kombinaci s tmavou sedačkou působit i nízké stropy. Pokud tedy bydlíte v nízkém bytě, poohlédněte se raději po světlé barvě sedačky, která prostor přirozeně prosvětlí a otevře.

 

Rozbijí bledé stěny tmavou kompozici?

Sedačka je sama o sobě královnou obýváku. Pokud je ale černé, tmavomodré, tmavohnědé nebo jiné tmavé barvy, poutá na sebe ještě větší pozornost. Její okolí by proto mělo být jemné a světlé. Pokud nechcete mít z bytu dům hrůzy, s tmavými barvami to nepřehánějte. Zvolte raději bledé stěny a rovněž bledou podlahu. Tmavou kompozici rozbijete kontrastními barvami na polštářích a ostatních bytových doplňcích, například závěsech, tapetách, kobercích, vázách apod.

 

Jaká je ideální kombinace barev s tmavou sedačkou?

Pokud máte černou sedačku, nemáte absolutně žádný problém při kombinování s jinými barvami. Černá je totiž tak univerzální, že ji lze zkombinovat opravdu se všeličím. Jiné barvy se snažte kombinovat se dvěma dalšími barvami. Nejzákladnější pravidlo kombinování barev hovoří o pravidle 60-30-10, a tedy procentuálním rozložení jednotlivých barev v interiéru.

Primární barva (60%) by měla být barva, jejíž je v místnosti nejvíce – a tedy barva stěn, sedačky nebo podlahy. Sekundární a terciární jsou barvy důrazové, neboli barvy doplňků. Takový poměr však nemusíte striktně dodržovat, a pokud máte rádi barevnost, klidně můžete využít i více barev.

cerna sedackaZdroj foto: pinterest.com

 

Pěkný příklad kombinace barev můžete vidět na obrázku. Ačkoliv pravidlo 60-30-10 není dodrženo, obývací pokoj je laděn přibližně do 3 barev. Základ tvoří bílá, sekundární hnědo-zlatá (podlaha a doplňky). Doplňková je černá s hlavním prvkem – sedačkou. Tento obývák je moderní, krásný a útulný.

 

Jak se tedy nakonec rozhodnete sedačku sladit, je jen na vás. Nezapomínejte však na pár základních pravidel, které jsme zmínili. Doufáme, že jsme vám poradili a vy si díky našim radám se zařizováním obýváku hravě poradíte. Pokud zároveň stále hledáte tu správnou sedačku, prohlédnout si také můžete naši nabídku sedacích souprav.

 

Zdroj titulnej foto: historickenilworth.com

Naše novinky v nabídce

×