Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Jak vybrat velikost sedačky do obývacího pokoje?

Novou sedací soupravu nekupujete každý den. Jelikož jde o investici na více let, měli byste si dobře promyslet, jakou si nakonec vyberete. Na co v procesu rozhodování nezapomenout? Mezi prvními si jistě vyberete typ a barvu potahu, a pak pravděpodobně bude následovat materiál doplňků. V neposlední řadě byste se ovšem neměli zapomenout podívat na rozměry.

Vaše nová sedačka by se měla rozměrově perfektně vejít do požadovaného prostoru. Je tedy třeba zvážit, jak v něm bude sedačka vypadat, jak ji budete využívat a zvolit si takovou, která splní všechna vaše očekávání a potřeby. Jak na to? Připravili jsme pro vás praktický 4krokový postup, se kterým vám výběr rozměrů sedačky nebude dělat žádný problém.

1. Popřemýšlejte o tom, jak pokoj využíváte

Sedací souprava je většinou tím největším kusem nábytku, jaký v obývacím pokoji, nebo v jakémkoli jiném pokoji, najdete. Dokáže zcela změnit atmosféru celé místnosti, a proto by ve finále měla v prostoru fungovat nejen prakticky, ale také vizuálně. Musí rozměrově zapadnout nejen do místnosti samotné, ale také mezi ostatní nábytek.

Předtím, než si vyberete rozměry sedačky, popřemýšlejte nad tím, jak danou místnost budete využívat. Vybíráte sedačku do obývacího pokoje, v kterém chcete především odpočívat? Potom by sedačka měla být větších rozměrů. Hledáte ale sedací soupravu jen na to, abyste si občas měli kde sednout a vypít kávu? V takovém případě vám možná bude stačit menší sedačka a zbytek místnosti vyplníte jiným nábytkem.

Rohová sedačka Balticco VIII Barevné provedení

Stejné pravidlo platí i při výběru sedačky do dětského pokoje nebo do kanceláře. Vždy si předem ujasněte, jak sedačku využijete a kolik místa k sezení na ní potřebujete. Možná nakonec ani nebudete potřebovat velkou sedačku a zbylý prostor v místnosti budete moci využít efektivněji.

2. Vyberte sedačce jasné místo

Nikdy nekupujte sedačku, aniž byste si dopředu nerozmysleli, kde přesně ji umístíte. Bude se hodit do rohu? Nebo ji chcete zasunout až úplně ke zdi? Právě vymezení jasného místa vám ukáže, jak by měla být velká. Současně s tím souvisí i její tvar. Je totiž rozdíl kupovat klasickou pohovku, jak vybírat účkovou nebo rohovou sedačku. U druhých dvou typů si musíte dokonale změřit jednotlivá její křídla a určit si orientaci rohu – pokud se spletete, sedačka se do pokoje nemusí vejít.

3. Volný prostor si pořádně změřte

Jak se říká: 2x měř a jednou řež. Při koupi nové sedačky se vám skutečně nemůže stát nic horšího, než když objednáte příliš velký model. Smířit se totiž dokážete i s jiným odstínem látky nebo jiným typem doplňků, ale pokud bude vaše sedačka vůči obýváku příliš velká, už s tím nic nenaděláte.

Vícekrát si proto přeměřte celý obývací pokoj, přičemž se v něm pokuste sedačku vizualizovat. Pomůže vám s tím malý trik: na zem si v přesném měřítku porozkládejte kartony tak, aby seděly s rozměry sedačky. Uvidíte, jakou plochu bude sedačka zabírat a jestli vám zbude dostatek místa na ostatní nábytek.

inspirace do malych obyvaku

Nezapomínejte na fakt, že i když se vám na první pohled zdá místnost velká, po zaplnění nábytkem se najednou nějak „zmenší“. I proto je vhodné udělat si vizualizaci s kartony.

4. Ověřte si, zda souprava přejde přes dveře

Na závěr zřejmě ta nejdůležitější věc: Vždycky si ověřte, jestli máte sedačku jak donést až do obývacího pokoje. Může se totiž stát, že když si objednáte velký model, nevejdete se s ním přes dveře nebo nevymanévrujete z chodby do pokoje.

Vždy je proto dobré zjistit si dopředu, v jakém stavu vám bude sedací souprava dodána. Například naše sedačky dodáváme rozložené ve více kusech. Menší kusy lépe projdou dveřmi, a navíc se s nimi snáze manévruje na schodech nebo při přechodech přes pokoje. Při standardní šířce dveří byste tak neměli mít žádný problém dostat sedačku tam, kam potřebujete.

Naše novinky v nabídce

×