Zákaznická linka: +420 608 278 809 (Po – Pa: 11:00 – 17:00)

 

Toužíte po černé sedačce v obýváku? Inspirujte se těmito stylovými interiéry

Černá barva nikdy nevyjde z módy. Milují ji interiéroví designéři i běžní lidé, kteří hledají neutrální a elegantní doplňkovou barvu. Textilie, bytové doplňky nebo nábytek – v černé jednoduše všechno vypadá dobře a elegantně. Má to ale jeden háček: s černou to nesmíte přehnat, jinak bude váš obývák působit pochmurně a odměřeně. Přinášíme vám proto tipy k zařizování obývacího pokoje s černou sedačkou, díky kterým udržíte v interiéru příjemnou harmonii a útulnost.

Jako černá sedačka působí v obýváku?

Černá sedačka obecně vnáší do obýváku luxus a eleganci. Je velmi univerzální a zároveň neutrální, takže ji lze kombinovat s téměř jakoukoliv další barvou. Působí sofistikovaně, moderně a relativně formálně. Podle psychologie barev vyzařuje osobitost, autoritu a respekt. Přesto s ní ale víte vykouzlit útulný pokoj, stačí vám jen dodržet pár pravidel.

cerna sedacka

Nechte si poradit: Tipy k zařizování obývacího pokoje s černou sedačkou

Naše zlaté pravidlo při zařizování obývacího pokoje zní: Vždy myslete dopředu a plánujte. Toto pravidlo vám v našich článcích opakujeme často, ale platí i při zařizování obývacího pokoje s černou sedačkou. Černá je totiž trochu zrádná barva a snadno se vám může stát, že váš obývací pokoj bude působit příliš smutně.

Jak se této nepříjemnosti vyvarovat? Zařizování obývacího pokoje s černou sedačkou si naplánujte podle našich kroků. Jednoduše tak vytvoříte útulný obývák s přesně takovou harmonií, po jaké toužíte. Postupujte následovně:

1. Určete si, jakou atmosféru chcete dosáhnout

Luxusní, formální nebo útulná? Určete si, jaký charakter by váš obývací pokoj měl mít. Snadněji se vám pak bude vybírat ostatní nábytek i bytové doplňky. Luxusní charakter obývacího pokoje se hodí do elegantních bytů, v nichž – většinou – nebývají děti. Rodiny s dětmi zase jistě uvítají útulný a hřejivý charakter obývacího pokoje, ve kterém si místo k odpočinku i zábavě najde celá rodina.

2. Při zařizování obývacího pokoje dodržte pravidlo kombinování barev

Černá je nejuniverzálnější barva, takže ji můžete zkombinovat prakticky s kteroukoli další barvou. Opět záleží jen na tom, jak chcete, aby váš obývací pokoj působil. Vyberte si minimálně 3 barvy, přičemž jejich zastoupení v obýváku rozložte v poměru 60-30-10. Znamená to:

  • 60% veškeré barevnosti bude patřit jedné primární barvě – většinou jde o stěny.
  • 30% další barevnosti bude patřit barvě druhé – zde většinou designéři volí barvu podlahy a nábytku.
  • Barva sedačky bude zastávat dalších 10%. K těmto barvám můžete vybrat ještě jednu doplňkovou barvu na bytové doplňky nebo textil.

Vaší fantazii se samozřejmě meze nekladou, my k černé ale řadíme zvolit spíše zemité nebo pastelové barvy před výraznými a sytými. Výrazná žlutá, modrá, růžová, červená nebo zelená mohou v kombinaci s černou vytvořit tzv. efekt fotbalového dresu – což znamená, že váš byt bude příliš kontrastní a jednotlivé prvky v něm budou svítit jako fotbalové dresy. Neonovou zelenou proto vyměňte za mentolovou, křiklavě-žlutou nahraďte hořčicovou a červenou vystřídejte za bordovou.

3. K černé sedačce vyberte vhodný nábytek

Když si vyberete preferované barvy, můžete přistoupit k výběru nábytku a doplňků. Zde skutečně záleží jen na tom, pro jakou barevnou kombinaci se rozhodnete. My preferujeme kombinaci černé sedačky se dřevem a se zemitými barvami. Velmi elegantně ale vypadá i souzvuk černé a šedé, která dodá interiéru styl a eleganci. Punc luxusu vykouzlíte kombinací černé a zlaté.

Pokud chcete vykouzlit útulný obývák, poohlédněte se po dřevěném nábytku, například v dekoru dubu. Pokud naopak toužíte po moderním obýváku, popřemýšlejte nad industriálním nábytkem, který se vyznačuje studenými kovovými materiály.

4. Vyhněte se těmto chybám

Na závěr vám už dáme jen několik malých rad. Pamatujte si, že:

  • Tmavá barva opticky zmenšuje prostor. Pokud máte velmi malý obývák, zkuste popřemýšlet, zda vám jej černá barva sedačky opticky ještě více nezmenší.
  • Aby obývák s černou sedačkou nevypadal pochmurně, je důležité zvolit správnou barvu stěn a ostatního nábytku. Při výběru barevnosti proto nespěchejte.
  • Velmi nízké stropy nejsou vhodné pro kombinaci s černou sedačkou. Stejně je tomu v interiérech, které nemají dostatek přirozeného světla.
  • Pokud máte malý obývák, ale na černé sedačce trváte, vyberte si model na vysokých nožičkách. Opticky zvětší prostor.

Naše novinky v nabídce

×